hingamine 14.11.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere jutt on siis järgmine, et olen 20 aastane ja paar kolm aastat tagasi hakkas mul hingamisega tekkima probleeme(kõik võimalikud arstid olen läbi käinud ja sealt ei leitud midagi ).Nüüd on asi koguaeg hullemaks läinud ei saa olla suurtes kaubandus keskustes ja ei saa sõita bussi ega autoga et mul ei tekiks hingamisega probleeme ja koguaeg on selline tunne et kohe kohe kukun kokku õhtuti on raske magama jääda, hommikuti olen väsinud ja igat asja kardan kui keegi suvaline tänaval midagi küsib kardan kohe et saan peksa vms kui juba väljas on hämaraks läinud siis kardan milles asi paar aastat tagasi võisin vabalt ringi liikuda et ei peaks midagi kartma ja sain vabalt hingata !?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Närvipingete korral annab endast tunda suhteliselt nõrgim lüli - Teie puhul hingamisega seotu (see ei tähenda, et hingamissüsteem haige on). Seda teades hakkaksin kohe seda valdkonda tugevdama - jalutuskäigud, kehaline aktiivsus, sport.
Teiseks, võtaksin käsile mõned psühhoregulatsiooni harjutused, et üleliigseid sisepingeid maandada. Lihtasaim ja kergesti omandatav ning hea toimega on harjutus, mis ära toodud ajakirjas "Elukiri", jn. 2004.
Vägevad on ka Iganatius Loyola "Vaimulikud harjutused" - jesuiidid kasutavad neid tänase päevani. Meeldivad need harjutused minulegi.
Käiksin ka psühhiaatri jutul ja sealt saaksin juhiseid, veidi ka arstirohtu abiks.
Korralik puhkus, tervislikud eluviisid!
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet