depressioon 09.11.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere.
Lugesin arvukal hulgal siin olevaid probleeme ja nende vastuseid ja otsustasin ka enda oma lahti rääkida. Nimelt lugu järgmine.
Aastaid tagasi langesin depressiooni. Ise arvan, et ülepinge tõttu (kool, 2 töökohta, ja üksi laste kasvatamine, sest mees on eemal tööl). Siis sain ma ravi 6 kuud. Aitas selliselt, et sain lõpetada kooli. Aga asi ei paranenud, sest tööl tundus, et kõik kiusavad ja kuna elasin väikses kohas, siis muidugi seda väiklust seal ka jagus. Nüüd paar kuud tagasi otsustasin oma elu kardinaalselt muuta. Vahetasi elu- ja töökohta. Muidugi on jäänud siiani teatud sellised nähud, mis mind häirivad ja küsiksin, et kas need kaovad ära või nendest vabanemiseks pean taas tarvitama rohtusid et olla normaalne. Kardan inimesi (ei taha poes eriti käia), tobedatesse olukordadesse sattumist, suhelda nii võõraste kui omadega( punastan ilma põhjuseta), esinemiskartus. Kui ka oleks mul midagi rääkida siis ei julge suud lahti teha. Ühesõnaga suhtlemisprobleem. Tööl kardan paaniliselt vigu teha ja eksida. Vanas töökohas oli kogu aeg mingi jama ja nüüd on sellest ka see paanikahoog. Tohutu vajadus olla "hästi tubli".
Kas see on depressioon ja kas see vajaks ravi? Või aitab keskkonnamuutus (elukoha ja töökoha vahetus) ja tuleb lihtsalt natuke oodata. Kaks kuud on natuke liiga vähe tulemust oodata.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Uues kohas sisseelamine vajab veidi aega. Kohanete, harjute. Tõsiselt võtke vaid laste kasvatamist, muud ilma-elu aga mänguliselt, sportlikult ja mitte südamesse. Korralik puhkus on kõigi hinge (meeleolu) probleemide lahendamisel oluline, oluline ka suhtlemise puhul. Suhtlemisjulgus ja -oskus tuleb suheldes (nagu ujumisoskus vaid ujudes). Suhelge ning tundke sellest rõõmu: hästi korral hästi pärast ja kui midagi halvastiläheb, siis jällegi rõõmustage - on mida parandada, arendada.
V. Panso kooli jüngrid õpivad kõik aastaid esinemis-kunsti - miks siis mõned arvavad, et ilma mingi omapoolse pingutuse ja õppimiseta kõik suhtlemisoskuse tarkavara "nagu varrukast võtta" on.
Liigse närvipinge saab maha võtta kas rohuga (ajutiselt) või siis psühhoregulatsiooni võtteid omandades-kasutades.
Hästi tubli ei pea olema, olla tuleks ISE, s.o. vastavalt oma olemusele.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet