ex-abikaasa hüpohondria 15.10.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

tere
mu ex-abikaasa hakkas peale lahutust (sellest möödas 2 aastat) mööda netti surfama ja enadel haigusi diagnoosima, algul ei pannud ma seda tähele, kuid nüüd on tal ka füüsiliselt igasugu haiguste sümptomid ilmnenud. Viimane asi mis ta endal neti teel diagnoosis on luupus. Peale selle on ta ka nüüd minule igasugu erinevaid vähivorme diagnoosinud. Ta keeldub igasugusest psühhiaatri konsulatsioonist, väites, et ma ole loll ja ei saa aru, et nii haruladase haigusega inimesi tihti peetaksegi hulluks. Mul oleks muidu kõigest sellest ükskõik, kuid mu kolme aastane laps suhtleb isaga üpris tihedalt ja ma ei usalad exi enam. Mida ma peaksmin tegema? Lõpetama isa ja lapse suhted niikauaks kuni isa on proffesionaalset abi küsinud? Mitte muretsema ja lootam , et kõik laheneb iseenesest.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Millises nooruses on Ex-abikaasa? Vöimalusi tema häirete tekkeks mitu: somatisatsioon psyhhotrauma järgselt, möne muu häire avaldumine jne. Ikkagi vajalik psyhhiaatri konsultasioon.
Lapse-Isa suhted vajalikud - sydametunnistus aga ytleb, et millal selles osas pausi teha.
Iseenesest ei lahene siis maailmas mitte midagi peale Suure Löpu.
Muide, neid pereprobleeme-stresse on Maarjamaal (Vatikan ja nn Pyha Söda meie Taararahva "vabastamiseks" andiski meie Taaramaale teise nime, et meile "öndsust" tuua /loe- endale jöukust saada/) juba ennemuiste olnud. Praeguses väljamaa-meelses yhiskonnas on meil ka stresse v.palju. Sotsiaalministeeriumi uuringu andmeil yleyldist väsimust kurdavad 46%, stressi 38%, riski haigestuda 39% meie rahvast! Pole siis ime, et mönedel "vint yle keerab".
Asjaoludele saab ja tuleb aga vaadata optimistlikult - meil on veel vöimalusi, kasutamata reserve olude parandamiseks. Ja neid reserve tulebki kasutada. Neid reserve on vaja "avada" kahelt poolt:
a) isiklikud tegemised, terved eluviisid, enda keha-vaimu-hinge treening ja
b) yhiskondlike hoobade kaudu möjutamine, yhiskonna poolse tervistava toime aktiivne möjutamine. Yhiskondlikult tuleb ka aktiivne olla.
Alustage psyhhiaatrist: ise, et saaksite rahustust; tema, et saaks täpsustust ja ravi.
Parimate soovidega,
Jyri O.-M. Ennet