Kas ikka on enam depressioon või midagi muud ? 13.10.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere

Tõsine jama juba pikka aega.
Pea 2 aastat olen tarvitanud antidepressante. Alguses tarvitasin cipralexi, 1 tablet hommikul. Hakkasin tarvitama AD -sid, kuna meeleolu kiskus vahel tohutult kehvaks ja masendus kurnas tohutult. Uneprobleemid on tegelikult juba mingi 4 aastat olnud. Vahel võtsin ka xanax -t, aga kui seda võtsin, siis ei saanud hommikul hästi üles ja olin muidu ka hästi väsinud. Magasin pea iga päev peale kooli, kuna olin lihtsalt nii tohutult väsinud. Koolis siiski jõudsin päevad ära olla...
Siis u. 4 kuud hiljem, ei tulnud enam koolis toime, kuna mälu oli tohutult kehv, ei suutnud midagi eriti pähe õppida.
Võtsin akadeemilist puhkust (keskkoolist). Depressioon läks ka vastikumaks ja
päris vastik oli vahel olla. Enesetapumõtteid ei ole esinenud.
Siis peale koolist ära tulemist hakkasin Remeroni tarvitama. Algul pool, endiselt oli ärevust ja muud jamad, siis hakkasin tervet võtma. Võtsin terve tableti Remeroni terve suve. Sügisel läksin tagasi kooli, kõik oli päris hästi, jõudsin koolis pikad päevad ära istuda...

Kuna Remeron väsitas mind tohutult ära ja tegi uimaseks, siis arst kirjutas Fluaxol -i 1mg Remeroni kõrvale. Võtsin algul pool tabletti, hiljem ühe 1mg -se tableti.
Aga siis (mingi 1,5 kuud) peale kooli minekut ei jõudnud ma enam hästi tundudes istuda, ei suutnud lihtsalt paigal olla jne.
Hakkasin siis xanaxit ka võtma (pool tabletti 0,25 -st) Novembris 2003 oli nii, et suutsin koolis maksimaalselt 4 koolitundi olla. juba vahel 4. tund oli väga raske millegagi tegeleda või midagi tähele panna.
Kuskil detsembris kadus mul depressioon selles mõttes ära, et meeleoluga polnud enam mingeid probleeme. Kuni siiani pole mul enam masendust ega depressiooni, varem oli nii, et vahel täiesti suvaliselt läks meeleolu jube kehvaks, aga jah, meeleolu on siiani olnud hea.
Aga püsivusega läksid lood aina kehvemaks. Võtsin pea iga päev veerand Xanax -t, et koolis püsida. Sain ennast koduõppele ja lõpetasin suht edukal (ise jäin küll väga rahule eksamitulemustega) keskkooli.
kui meeleoluga asjad korda läksid, hakkasin võtma veerand Remeroni, jäin ka ilusti magama.
Terve suvi möödus normaalselt, vahel võtsin xanax -t, vahel ka unerohtu, aga võimalikult vähe.
Meeleolu on täiesti korras, aga keskendumise ja pingetaluvusega on asjad ikka totaalselt korrast ära. Füüsilist koormust ei talu järjest üle 1,5 tunni, ei jaksa kaua püsti seista, juba bussi oodates on ebamugav paigal seista.
Võtan pea iga päev rahustit, kuna lihtsalt ei saa muidu rahulikult olla.
Kui järjest liiga kaua õpin, siis pea hakkab tohutult kumisema ja lihased muutuvad jäigaks, eriti kaelas, õlgades ja seljas. Käin nüüd ülikoolis, olen osakoormusõppes.
Tuli esimene kontrolltöö, juba 4 päeva varem kartsin seda tohutult.
No kas ei või olla mingi otsene närvihaigus, kuna meeleolu on perfekt, aga paigal ei suuda seista ja nagu kardan tühiseid asju, näiteks kontrolltöid.
u.jaanuaris 2004 hakaksin tarvitama xanaxi asemel Lexotanili, kuna selle toime tuli vähe kiiremini.
No kui mul tuleb ärevus ja mul on vaja rahulik olla ja kuskil midagi teha, siis mul pole sellest xanaxist eriti kasu, kuna selle toime saabub minul u. 2 tunni pärast
Lexotanili toime saabus u. 1,5 tunniga

Plaanid olid minna aastaks tööle ja nö. vaimsest tööst puhata, aga kuhu ma lähen, kui ma isegi puhkustega suudan max 3 tundi tööd teha. Südant lasin uurida, öeldi, et ikka korras... Kopsuarsti juures olen korduvalt käinud, see ka korras. Läksin ülikooli, sain sealt haigekassa, mis muidu oleks vanematele ikka väga kulukaks läinud.
Aga nüüd ei tea, kaua sealgi vastu pean, kuna mälu ikka liiga kehava ja
Viimasel ajal nagu need rahustid enam ei mõika ka eriti. Võtan, aga ei tee pooltki nii rahuliuks, kui varem.
Mulle kirjutati nüüd Rivotril -i 2mg, alguses tegi küll keha nagu lõdvaks ja kergeks, aga peale 5 päeva tarvitamist ei ole enam toime nii tugev. Aga see on selle ravimi juures hea, et toime saabub juba mingi 30 minutiga.
Äkki tuleks lasta teha ajuuuringud (vist kutsuti seda EGG -ks) ?
Häirib mind samas see, et olen hakanud neid rahusteid päris tihti tarvitama, kui ma peaks millestki vee sõltuvusse ka jääma, mis siis veel saab. Aga ilma nendeta ka kahjuks hakkama ei saa
Narkootikume ei tavita ja ei ole kunagi tarvitanud ka, ei joo, suitsu teen küll, see ka väheke rahustab.

Palun soovitage midagi

Tänan juba ette ära...

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Teid nägemata, vestlemata on raske adekvaatselt soovitusi anda.
Esimene möte on, et
a) rahustid, AD jätaks ära,
b) hommikul vötaks Flunxoli,
c) teeks kergeid karastus-harjutusi (jahe vesi näole, käele jne. ylehöörumised kareda rätiga jne. - pikkamööda vereringet karastades, ergutades),
d) korralik töö/puhkerezhiim,
e) minu harjutus, kodus öppides iga 45-50 minuti järel need sirutused-painutsed (vt. ajakirjast "Elukiri" harjutuse tegemise juhist ja pilte).
Tohtriga hoidke ikka head kontakti.
Saate jöu ja energia, elulusti tagasi,
Jyri O.-M. Ennet