Päikesevalgus 01.09.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Teile kirjutavad ühes eestimaa alevikus elavad korteriühistu elanikud.
Meie mure on järgmine. Elame 18-korteriga majas, mis on ehitatud kirde-edela suunda. Elu- ja magamistubade aknad avanevad lääne suunda, nii et päike
hakkaks meie tubadesse paistma peale kella 12 päeval. Meie maja selle poole
valguse võtavad aga maja ees kasvavad kõrged männid ja kased, nii et osadesse korteritesse tuleb otsest päikesevalgust vaid mõnede hetkede jooksul, osadesse vaid tunnikese jooksul. Meie maja sellele küljele on vastu ehitatud ka teine kolmekordne maja, mis asub meie majast ca 20meetri kaugusel. Ja nüüd ongi tekkinud lahkarvamused elanike seas. Enamus elanikke
sooviks pooled puud(10) maha võtta, et tubadesse valgust saada ja on arvamusel, et poolte puude mahavõtmine ja madalate põõsaste asemele istutamine ei tee neist veel loodusevihkajaid. See et teine maja on nii lähedale ehitatud on asi mida muuta ei saa, küll aga saaksime tubadesse valgust ja kellel tõesti midagi varjata on, siis selleks on ju kardinad. Mõned korteriomanikud on aga sellele vastu ja nimetavad meid mõistuseta,hingeta, loodusevihkajalikeks inimesteks. Samas on meie asula übritsetud suurest metsast ja igalühel võimalus soovi korral looduserüppe minna.
Sooviks Teie arvamust, kas inimese psüühikale on olulisem see kui ta näeb oma aknast puid ja valgust napib või kui tema tuppa tuleb päike ja ühtlasi ta näeb maja ees kasvavat madalat haljastust.
ETTE TÄNADES.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Valgust ja Päikest soovime ning vajame kõik. Kui võimalik valgushulka tubadesse suuremal määral lasta, siis need variandid tuleb kohe ka ära kasutada. Elame ühiskonnas ja seal Teie valisite üksmeelel ka kohaliku võimu. Nende pädevuses on ka suuremate ning vähemate puude küsimus. Tervitage kohalikku võimu, esitage neile elanike kirjalik palve ja saate lahendi.
Tervise ja meeleolu aspektist on valgus oluline, päikesevalgus eriti.
Päikest ja valgust Teile,
Jüri O.-M. Ennet