Mure poja pärast... 24.08.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere dr.Jüri O.-M. Ennet!
...kes saab kohe 19. Oma hädad on ta ise endale teinud-teemaks võlad-võlad-võlad(12 000.-) mis said alguse raha peale kaarte mängides. Nüüdseks ta vist enam ei mängi, aga vanad võlad kummitavad (ähvardused ja ka reaalne peks) ja kasvavad lumepallina. Osaliselt on ta ka tagasi maksnud, teenides ise,aga ka minult välja pettes. Nüüd on veel lisandunud mingi inkassofirma nõue....Oma muredest ta ei räägi....üha sagedamini tuleb koju joobes ja siis räägib, juba pea aasta, enda mahalaskmisest...puuduvat vaid püss ja, et linnas ei ole kedagi, kellele ta võlgu ei ole.....aga küll varsti tuleb lahendus....tema jaoks. Ta on muutunud täiesti "pohhuiistiks", ta visati koolist välja ja ka muu ei lähe talle korda, kaasaarvatud pereliikmed....vähemalt nii näitab ta välja, sisemiselt aga tean, et ta ei ole halb....lihtsalt kergelt mõjutatav-ainult mitte minu poolt. Sõpru on palju, aga kas nad ikka on tõelised...?Olen püüdnud talle toeks olla, pakkudes välja võimalikke lahendusi-maksegraafikuid jms ja kinnitanud, et küll koos saame ka sellest üle, ainult ta ise peab tubli olema. Kuid ebaõnned ei taha lõppeda...töökoht, mida suvi otsa ootas viibib veel ja kutsekasse ametit õppima ka ei saa minna sest võlad tahavad maksmist. Hetkel viis vähemalt küll paberid sisse õhtukooli...asi seegi, aga mina ei oska enam teda aidata ja mul on tekkinud HIRM, et mis edasi saab?Lootus hakkab kaduma. Pole ka võimalik maksta kinni ta võlad ja kas see olekski mingi lahendus...poja isalt ei saa ka mingit tuge, vaid nõmeda "..ja mis mina pean nüüd tegema?" Aga ma siiski ei tahaks veel alla anda....aitaksin, aga ei oska.....näen, et poeg on depressioonis...kuhu peaks selliste jamadega pöörduma, enne kui ta tõesti endaga midagi teeb?
Kirjutasin just Teile, sest tean Teie motot - IGAST MUREST SAAB ÜLE! Aga KUIDAS??....tunnen, et ka minu jaks hakkab lõppema.
Üks hirmunud ja õnnetu ema,
.. kes veel ei anna alla.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Näitleja Paul Pinna ytles, et napsi vöib vaid siis vötta, kui köik korras on. Kui on probleeme, siis tuleb olla ABSOLUUTSELT KAINE ning otsida kaineid lahendusi.
Kuidas siis sellest muremäest mööda saaks?
Esiteks, alkoholile ei, ka ölut ei vöta. Kui on mingid söltuvuse probleemid (ka väikesed), siis ka tohtri-narkoloogi abi.
Teiseks, leida jöukohane töö ja sellega kaasnevalt siis öppetöö kas öhtu- vöi mönes muus koolis (mida töö körvalt teha annab).
Kolmandaks, völanöudjate (ka inkasso meestega) teha reaalsed makseplaanid, graafikud.
Neljandaks, ähvardajate osas teatada varakult nii politseile kui ka ähvardajatele, et politsei on völgadest ja ähvardajatest teadlik.
Viiendaks, pöörduda psyhhiaatri poole, et yleliigsest pingest vabaneda ja kainelt (pingevabalt) tegutseda, korralikult puhata.
Kuuendaks, koosmeelel ema ja möne parema söbraga yheskoos asju arutada, probleemile ölg alla. Nn. Paps vöiks ka oma finantsidega tuge osutada.
Seitsmendaks, oma mure-probleemid (eriti sydamesoppidest) pihiga kergendada. Pihtida vöib ka psyhhiaatrile.
12ooo on paras summa (köik on ju ikkagi suhteline), aga silmad peas - palju selle eest maksaks, et nägijaks saada, jalad liiguvad - palju selle eest annaks, et liikuda saaks jne.?!
Kui inimene on elus, siis on vöimalik ka igast mures jagu saada.
Kainus, plaanipärane tegutsemine, kannatlikkus, USK ENDASE!
Heade soovidega,
Jyri O.-M. Ennet