Täpsustus Ritalini kohta 02.08.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Tänan vastuse eest, kuid kahjuks ei jäi siiski küsimus, millele vastust soovisin, lahtiseks:

>Legaalne, saadav, kirjutab tohter.
>Kasutavad eelkõige lastepsühhiaatrid.

Kas Ritalini tohib kasutada ka täiskasvanute puhul?

Olen 20 aastane. Põdenud depressiooni ning proovinud kõiki anti-depressante. Abi ei ole olnud. Tööd suudan teha päevas maksimaalselt neli tundi, siis olen kas surmani väsinud või ei suuda enam ka parima tahte jõu korral edasi pingutada. Mõtted jooksevad tühja ning kuigi sunnin ennast edasi töötama, sujub see mitu korda aeglasemalt.

On õnnestunud Ritalini proovida ning tulemused olid imelised. Lisaks väsimuse kadumisele taastus ka motivatsioon, soov tööd hästi teha ning tänu heale keskendumisele ka kiirusega, mis on rahuldav.

Olen andme töötleja ning keskendumise kadumisel tekib tunne, kui ei oskaks enam lugedagi. Vaatan lauset viis korda, loen kõvasti ette, kuid mõte jõuab kohale ikkagi pika peale ning lause lõpuks olen alugse unustanud.

Usun, et depressiooni enam ei põe, kuid taoline töövõime langus on vahel selle allikas. Isiklik psühiaater väidab, et üle 18 aastastele ei tohi Ritalini kirjutada. Kui see ei vasta tõele, kas on mul põhjust antud murede korral arsti vahetada?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

>Legaalne, saadav, kirjutab tohter.
>Kasutavad eelkõige lastepsühhiaatrid.
Kas Ritalini tohib kasutada ka täiskasvanute puhul?Tohib. See on eriretsepti (nn narkootikumiretsepti) ravim. Selle kirjutamisel eritingimused, vajalikud diagnoosid. Teie kaebuste, probleemi korral seda Teile välja ei kirjutata.
Teid aktiveeriks Flunxol, arutlege oma tohtriga. Abiks on ka aju verevarustust edendavad harjutused (sport, pea üla-all-ülal jne). Arvan, et ka vererõhk on madal, kontrollige. Ka seda saab treeningu, karastustega jne parandada.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet