antidepressandid ärevushäire majandamisel 26.08.01 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Kas suhteliselt uuem antidepressant bupropion (Zyban, Wellbutrin SR) võiks olla sobivaks, vähemate ebasoovitavate kõrvalmõjudega alternatiiviks enamlevinud sertraliinile (Zoloft) ja mirtrasapiinile (Remeron) (situatsiooni-)foobia/sotsiaalärevushäire tüüpi probleemi majandamiseks ? Arst kaldub positiivse kogemuse põhjal soovitama viimatinimetatuid, kuid mõlemal neist on ebameeldivad kõrvalmõjud, mis bupropionil saadaoleva materjali põhjal puuduvad. Kas ei ole võimalik, et positiivse praktika vähesus bupropioni puhul on tingitud lihtsalt vähesest rakendamisest ärevushäirete puhul, eriti Eestis, või on bupropion seda tüüpi probleemide puhul tegelikult ka vähemefektiivne ?

Küsimus ei ole mõeldud asendama personaalsemat lähenemist (arstivisiite jne.) ja vastust väga südamesse ei võeta, oleksin lihtsalt huvitatud alternatiivsetest seisukohtadest.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Olete õigustatult huvitatud nn alternatiivsetest võimalustest ja seda nii arstirohtude kui ka muude ravivõimaluste osas.Zyban on eelkõige meie praeguses praksises kasutusel suitsetamisprobleemide ravimisel.Zoloft ja Remeron on antidepressantidena üheks võimaluseks ärevushäirete ravis.Arstirohi p e a b toimima ning inimesele sobima - seega määrab selle koostöös patsiendiga psühhiaater.Psühhoregulatiivne tunnetuse,tundeelu ning hoiakute kujundamine ning kehaline harjutamine (praanajaama aspektist ehk hüperventilatsiooni vähendamine,hingamise "rahustamine") on olulised praktiseerida.Tähtis on leida Teid aitav mõjutuskanal ning tulemus - hingerahu,enesekindlus,sisemine kindlus.Tegutsege rahustavalt. Jüri O.-M.Ennet