unehäire 28.07.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Mul on raskusi uinumisega. Mäletan ennast juba lapsepõlvest pikalt und ootamas. Lugesin tihti poole ööni ja jäin magama alles nelja paiku öösel. Selge, et hommikul ärgata ja kooli minna polnud just kõige toredam.
Koolis polnud mul kunagi õppimisega probleeme.
Tööl on lugu teine. Hommikustel koosolekutel tuleb reibas olla. Erinevalt koolist on koosolekut juhatades või läbirääkimisi pidades oluline olla tippvormis, terane ja terav. Viletsalt magatud või täiesti magamata öö järel ei saa ma kahjuks endas kindel olla.
Selle pärast olen võimalusel tarvitanud enne eriti olulisi päevi üht mulle perearsti poolt soovitatud unerohtu. Mõjub hästi.

Tahaks siiski ka teistel päevadel end inimesena tunda, mitte vaevelda näiteks laupäeval uimase ja peavalusena.

Usun küll, et minu probleemi põhjus on eelkõige psühholoogiline, valedest harjumustest vmt tingitud, aga kuis end muuta?
Kas on soovitada mõnda raamatut?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Vt. minu soovitusi "Kodutohter", nov. 2001. Näen probleemi lahendina ikkagi veidi rohtu (õhtul mõnd rahustava toimega antidepressanti või kerget uinutit ja hommikul ergutava toimega tohtrirohtu). Tööd ja puhkust vaadelda terviksüsteemina, s.o. päevane pingutus ja kehaline aktiivsus on õiseks uneks oluline. Oluline ka uneeelsed toimingud ning rituaalid: soe jook, tuulutatud ruum, keha asend ilmakaarte suhtes, voodi-olud, psühhoregulatsiooni-võtted.
Psühhoregulatsiooniharjutusi on sadu, lihtsaim ja toimiv (mis sisaldab olulised osad) on toodud ajakirjas "Elukiri", juuni 2004. Liigselt keerulised harjutused viivad eksiteele, oluliselt ebaolulisele. Lihtsus tagab edu.
Soovitan, kuna probleem pikalt esinenud, psühhiaatriga ikkagi vestelda.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet