Sünnitusjärgne deprsessioon 02.06.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

Peale lapse sündi sain sügava depressiooni, mis tipnes rinna piima kadumisega ( seda ei tulnudki õieti) ja Prozaci võtmisega 3 kuud. Kuigi mu raviarst väitis, et Prozac ei mõju ainevahetusele ja kaalule, kosusin eriti tugevasti just rohukuuri ajal. Olen 30 kg üle oma norm kaalust, kusjuures vahetult peale lapse sündi olin peaaegu norm kaalus.
Hetkel on olukord selline, et rohtusid küll ei võta , aegajalt tabavad mind närvipursked ja tohutu nutt kui enamasti on see põhjustatud üleväsimusest ja saamatus tundest. samas tunnen nüüd üha rohkem stressi oma välimuse, kaalu ja enesetunde vastu, see omakorda ajab aga sööma - surnud ring.
Kas on olemas mingeid ravimeid, mis soodustaksid nn "kaalu langemist" läbi psüühika. kaalujälgijatega liitumine pigem süvendas depressiooni, kuna tulemused ei olnud head ja vajusin veel rohkem masendusse. Hetkel on küll juba lootusetuse tunne ja tohutu nälg magusa järgi.
Suur tänu vastuse eest.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Sünnitusjärgseid depressioone ja sellega seostuvat kaaluprobleemi esineb. Prozac (fluoxetin) kaaluprobleeme ei tekita. Aga inimorganism on salapärane ja ühest antidepressandist seega ilmselt kõihile ei aita. Ei aita ka fluoxetinist (Prozac, Framex, Deprimaks, Flux, Nycoflox, jne). Ja alati ette näha (prognoosida) ka ei ole võimalik.
Praegu soovitaksin Fluanxoli 1 mg (üks tabl) hommikul ja päeval-õhtul pingete maandamiseks Valokordiin-diasepaami tilku. Loomulikult toitumisel mõõdukuse skaala peale ning kehaline aktiivsus - koos lapsega väljas, värskesõhus jalutamise näol.
Kui puhkuse ka normi piiridesse saate ja liigselt ei närveeri lapse pärast (lugege B.SPOCK´i raamatut "Teie laps"), siis saategi peatselt jälle normaalsele "elulusti alleele" jalutama.
Kohtuge psühhiaatriga ja arutlege eelöeldud varianti. Võib-olla pakub tohter midagi veelgi paremat, siis nii tehkegi.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet