kas paanikahäire või mitte 25.05.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Kas paanika-e.ärevushäiretega käib ALATI kaasas hirmu-või paanikatunne?Kui mul läheb tihti enesetunne halvaks, pulss kiireks, on halb tunne peas või südamepiirkonnas,väga väsinud tunne tekib,aga mingit paanika-ega erilist hirmutunnet ei teki,vaid püüan kiiresti midagi ette võtta enesetunde parandamiseks(metoprolol, validol, kaela masseerimine),kas siis võiks tegu olla paanikahäirega?Küllalt on tegu olnud lihaspingetega kaela ja õlapiirkonnas ja müokardiidist on jäänud südamerütmihäired.Kas paanikahäire möödub alati ruttu või võib halb enesetunne kesta ka kaua? Mu meelest esineb seda üsna tihti,vahel on pea see tekitaja, vahel tuleb südame poolt,vahel möödub ruttu, vahel kestab halb enesetunne päris kaua, igal juhul on aga üsna häiriv ja elu ja tööd segav.Kas teie arvates võiks tegu olla paanikahäirega või tuleks hädade allikana siiski näha eelpoolnimetatud haigusi?Siit kirjadest olen küll järeldanud, et paanikahäire käib ikka tugeva ja suure hirmu-või paanikatundega.Aga kas võib olla ka teisiti?Olen naine,50.a.Aitäh teile heatahtlikult abistamast, teete tänuväärset tööd ja usun, et tehtud hea jõuab ringiga teieni ka tagasi:)Edu !teile!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Keha ja psüühika moodustavad ühtse terviku. Vaimsed pinged (ka nn varjatud) avalduvad kehaliste kaebuste kaudu ning kehalised pinged, väsimus, lihaspinged soodustavad vaimseid ebatundeid. Nendest Te ka kirjutate.
Tehke kergeid kehalisi harjutusi, lõõgastavaid ja rahustavaid ning ärge unustage ka kaela-kukla-õlgade massaaži, kerget "triikimist". Kõik see ka tugevdab organismi tervikuna. Soovitan kasutada ka vabamüügist saadavaid rahustavaid jooke, teed. Vaimusfääri kaudu mõjutab laul, ümin, rahustav muusika. Soovitan kasutada ka nn palvehelmeid ja sisenduslause mõelge ise enda jaoks välja: " Mi-nu ni-mi on ... O-len ke-ha-li-selt, vaim-selt ja hin-ge-li-selt TÄI- E- STI RA-HU-LIK. I-ga väl-ja-hin-ga-mi-ne ra-hus-tab mind ik-ka e-nam ja e-nam. (Nüüd tehke rahulik väljahingamise OHE). Korrake seda "salmi" palvehelmeid-sisendushelmeid näppides 10 - 15 korda. Sisendust-helmeste näppimist tehke rahulikult-rahustavalt-aeglaselt, usus. Kujutlege ette, et olete meeldivas kohas, võrkkiiges, soojendav Päike, rahustav rannatuuleke, meeldiv merekohin .. ja kiige kiigutab aeglases-rahustavas rütmis (selles rütmis ka helmed). Vaikselt-rahulikult hõljub seejuures kaasa ka pea!
Tehke ka minu lemmikharjutust (lemmik selepärast, et mõjub väga-väga hästi), selle harjutuse uusim variant ilmub nüüd ajakirja "Elukiri" juuninumbris kohe-kohe. Tehke sedagi. Mina teen.
Kui enesetunde edenemine sellele vaatamata küllaldase tempoga ei edene, siis küsige peretohtrilt või psühhiaatrilt veidi "julgustuseks" rahustit.
Paanikahäiretel on hirm-ärevus-paanika suuresti "mängus".
Võtke oma keha-vaimu-hinge signaale kui liikluses valgusfoori suunavat juhist -midagi tuleb veidi-veidi teistmoodi teha, iga ilmaasja ei tohi südamesse võtta, elu-olu saab enda karastamiseks ära kasutada.
Hingerahu Teile!
Jüri O.-M. Ennet