Mure. 22.03.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen 20a. poja ema. Pingelise elu tõttu on mu poeg muutunud äärmiselt närviliseks,isegi akresiivseks. Oma lähedastega ei soovi üldse rääkida,ei lase endale abi anda.. On tahtnud oma eluga ühvasti jätta. Tüdruk kellega suhtleb on ka selline närviline omavaheline suhe halb, aga millegipärast ei taha üksteisest ka lahku minna. Nüüd lisaks tuli kutse sõjaväkke.Väidab, et ei taha minna ja ei tule seal toime. Hetkel on ravi peal aga midagi ei ole muutunud. Õpib TÜ ja ka töötab. Mul on nii suur mure tema pärast. Kui arstlik komision poja tervisest hoolimata ta sõjaväkke suunab. Kust abi saada?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Esimene mõte. Töö ja puhkuse vahekord vaja tasakaalustada, puhkust rohkem, osadest tegemistest ajutiselt loobuda.
Teiseks, asjad tähtsuse järjekorda. Kõike ei suuda ja ei ole selleks aega. Väärtusskaala paika panna: lähisuhe, õppimine ja aktiivne puhkus, organismi tugevdamine.
Kolmandaks, ravi osas julgemalt-avameelsemalt vestelda ravitohtriga. Kui vaja, siis antakse ravi tarbeks sõjaväest arstitõendi abil pikendust. Kui see on vajalik.
Neljandaks. Ka emana võtke positiivne hoiak Poja suhtes - TULEB TOIME! Usute Teie Pojasse, usub siis julgemalt ka Poeg endasse!
Tulevad sõjaväes need toime, kes ei ole suutnud kõrgkooli saada, tulevad need toime, kes on töötud, tulevad needki toime, kelledel pole sõpra-tütarlast. Kui juba nemad toime tulevad, siis Poeg tuleb kindlasti toime.
Ja märtsiküüditamist hetkel ka ei ole, Tšetšeenia vabadusvõitluses ta kahjuks osaleda ei saa, Mesopotaamia probleemid teda ei puuduta.
Esiisad võitlesid vabadust Rooma Paavsti poolt kuulutatud ristisõjas Maarjamaale, võitlesid vabadust venelaste, sakslaste, taanlaste, rootslastega - ja nüüd on see vabenemine osaliselt käes. Esiisade kangelasteod andku jõudu ka praegusele põlvkonnale. Nemad tulid toime, tuleb ka Poeg.
Kangelased ei karda! Vaimne hoiak, häälestatus on tähtis.
Elus ongi aegajalt raske ja see karastab, teeb pojast MEHE.
Täpsustagu ravitohtriga tegevusplaani!
Jõudu, Kotkapoeg!
Pariamte soovidega,
Jüri O.-M. Ennet