suhtlemisraskused 19.02.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen 32 aastane naine. 20 aastaselt elasin peale iseenesliku aborti neuroosi, aasta pärast depressiooni, mis oli põhjustatud alkoholist. Sain haigla ravi ja kõik läks korda antidepressante võtsin teatud aja, endine abikaasa oli tol ajal ka väga suureks toeks oli igati abivalmis ja arusaaja, kuid lapsi meil ei olnud ja lõpuks elutee läks meil lahku. Präeguseks elan teises abielus, kasvatan 9 aastat 13 aastast präeguse mehe esimesest abielust tütart, meil on ema- tütre suhted, ning meil on ühine 8 aastane tütar. Oleme üpris edukad, meil on oma firma, oleme materiaalselt kindlustatud. Selleks peame muidugi päris palju tööd ja vaeva nägema. Kõik peaks nägu korras olema . Kuid viimasel ajal juba umbes aasta on mull tekinud meeleolu langusi, ma ei naerata enam, elurõõm ja entusiasm ning enesega rahulolu on kuidagi kadunud. Selleks on kindlasti omad põhjused: mull on tunne, et ei ole saanud enda jaoks eriti elada, paljuski olen mehe unistuste ja nende elluviimise abiks, tihti tunnen enda tahtmiste ja soovide allasurumist mehe poolt , ning seejärel summutan enda tundeid ja tahtmisi ka ise, kuna kardan peretülisid ja laste heaolu pärast. Samas tunnen, et ei suuda kontsentreeruda tööl, ei suuda vabalt tuttavatega suhelda. Vanasti oli sõbrannasid palju, nüüd aga kõik on kusagile kadunud, ma saan aru et kõigil oma elu, aga mul tundub et olen ise kuidagi ebahuvitavaks muutunud, keegi ei taha minuga suhelda, Vahest kui mõni sõbranna tulebki külla siis ei oska nägu vabalt enam suhelda. Olen pöördunud oma perearsti poole, soovitas võtta antidepressante nimelt: "Ciral". Proovisi võtta, kuid need tabletid tekkitavad peavalu ja pearingluse, pohmelli tunne tekib. Mida soovitate teha. Kuidas endaga toime tulla.
Ette tänades Ebameeldivate Tunnnetega Võistleja.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Probleeme peamiselt kaks. Esiteks, suur ja kohati Teie aspektist vähemotiveeritud töö. Sellest tüdimus, väsimus, energia vaegus. Vajate tõõ- ja puhkerežiimi korrastamist, puhkust. Teiseks, peate tähtsustama oma isiklikke kalduvusi, huvisid ja eesmärke nn Oma Elu. Kooselu on ju ka Oma Elu, aga ilmselt vajate veel midagi. Seda "veel midagi" tehkegi endale selgeks ja siis ka teistele pereliikmetele. Pereelu on nagu teineteist katvad ringid: on ühisosa (mõlemaid pooli katvaid, huvitavaid) ja individualsed erihuvid (mis ei kattu, ei pruugi kattuda). Teie tegelete oma Eluketta perevaldkonna ühisosaga, individuaalne eripära (mis selle ühisosaga ei kattu) jääb rahuldamata.
Olge täiuslik (mitte osa) ketas.
Kui nende ketastega ise hakkama ei saa, pöörduge psühhiaatri poole.
Tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet