suitsetanisest loobumine 05.02.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Nimekirjas küll seda teemat ei olnud kuid küsin siiski, sest on ju seegi üks sõltuvusseisunditest. Oolen 24 aastane naine. Suitsetanud olen juba 7...8 aastat. Päevas tõmban keskmiselt 10-15 küllaltki kanget sigaretti. Soovin väga sellest halvast harjumusest vabaneda. Täna on kolmas suitsuvaba päev ja tunne on kohutav. ainus mõte mis on, on suits. olen iga hetk nõrkemas - "hea" ja "halb" mina on täiesti konfliktis - üks käsib alistuda oma nõrkusele, teine keelab. Kas oskate öelda, kui kaua selline võitlus kestab (juhul, kui ei alistu loomulikult). Mida teha, et kergem oleks. Siinkohal pean kohe ütlema, et plaastritesse ja nätsudesse ei usu. Loodan, et saan abi enne kui käsi uuesti suitsu järele haarab.

Arst vastas:

dr Jaanus Mumma

Psühhiaater

Tallinna Wismari Haigla

Igast sõltuvusest vabanemine on üsna piinarikas.Suitsetajatel on
lisaks keemilisele sõltuvusele nikotiinist veel ka rituaalne harjumus väga
häiriv.Päris kaua võib himu püsida.Väga individuaalne.Raskemal juhul võib
ka ravimeid kasutada.Mõned aastad on apteegis saada ka otseselt
suitsuhimu pärssiv ravim (Zyban),mis on retseptirohi.Ameerikas tuli ta
algul kasutusele antidepressandina,kuid töö käigus avastati temal ka
suitsuhimu vähendav toime.Mõni päris kiidab teist.Veidi kallivõitu on ,kuid
suitsetamine on veel kallim.Kõige olulisem on muidugi tahe ja enesesisendus.
Soovin head vastupidamist!
J.Mumma