nikotiin 27.01.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Kas nikotiinil võib olla halb koosmõju ravimitega cipramil ja cipralex. Inimene otsustas suitsetamisest loobuda kasutades võõrutusnätsu Nikoret, kuid kasutatav kogus oli üsna suur (kuni 15 2 mg. nätsu päevas, aasta jooksul). Samal ajal tarvitas ka ravimeid rispolept 2-3 mg ja antidepressanti saroten, millega koostoimet ei märganud. Kui vahetati välja antidepressant ja uueks rohuks sai cipramil, rispolepti aga vähendati 1 milligrammini, hakkasid varsti mingid mürgistusnähud (tugev higistamine, käte värisemine, suu kuivamine). Esialgu ei seostanud keegi toimunut nikotiiniga. Cipramil asendati cipralexiga, üks kuu oli toime hea, siis algasid samad nähud jällegi. Nüüd loobus haige nikoretist täiesti, sest iga nätsu juurdevõtmine suurendas mürgitusnähte. Praegu pole võimalik võtta ka cipralexi, enne kui nähud taanduvad. Umbes nädal on kestnud nikotiinist võõrdumine. Milliste vahenditega leevendatakse nikotiini võõrutusnähte ja mis koostoime nende ravimitega võis olla?
Lugupidamisega K.S.

Arst vastas:

dr Jaanus Mumma

Psühhiaater

Tallinna Wismari Haigla

Ilmselt pikaajaline asendusravi tarvitamine on tekitanud eelkõige nikotiinimürgiistuse.Samas tarvitas mitut päris tugevat psühhofarmakoni
paralleelselt,mis võisid ka süvendada mürgistust.Otseselt need ravimid
mingeid negatiivseid koostoimeid ei oma ja suitsetajad võivad neid
tarvitada ohutult.Tegemist oli siiski kõigi koostoimega.
Nähud peaksid taanduma.Arvan,et võib jätkata cipralexiga ravi.Antud nähtude
puhul võiks lühiajaliselt kasutada bensodiasepiine väikestes annustes
(näiteks:diasepaam või oxasepaam jt.).On kiirelt relakseeriva ja rahustava
toimega.Lisaks tuleks kasuks ka vitamiinide lisamine mõnda aega.
Tervitades
J.Mumma