Alzheimer 20.01.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere. Loodan, et minu probleem seondub teie erialaga. Lugu järgmine: olen 38 aastane naine ja 2 aastat tagasi jäin koju väikese lapsega, ca aasta tagasi märkasin, et minu mäluga ei ole enam kõik päris heas korras. Ilmselt mõjutab seda aktiivse ajutegevuse puudumine, kui istud pisipõnniga koos kodus ja erilisi probleeme lahendada ei tule. Või hakkangi ma jõudma sellisesse ikka, kus mälu muutubki viletsaks? Vaatan vahest televiisorit ja inimese nimi, kes seal hetkel kõneleb, ei tule meelde. Paar aastat tagasi oleksin tednud. Aga, mul on ema, kes umbes 10 aastat tagasi sai insuldi, tal oli ajuoperatsioon ja peale seda hakkas ta aasta aastalt nö.tobedamaks muutuma. Algul ei olnud see nii nähtav, aga 4 aasta eest hakkas vanker väga kiiresti alla mäge veerema. Nüüdseks on tal diagnoositud täielik dementsus. Olen viimasel ajal hakkanud mõtlema, kas tal oleks see haigus tulnud ka ilma insuldita ja kui jah, siis kas selline haigus on päritav. Vilets mälu ilmselt võib päritav olla, aga peab see siis sellist trastilist pilti võtma? Kuigi jah, juba 10 aastat tagasi peitsin vahest jõulukinke, nii et pärast üles ei leidnud. Ristsõnu teen praegu päris agaralt, sest aasta pärast pean ju tööle naasma ja kellel seal niisugust põhupead vaja on. Kas on veel mingeid mooduseid mäle treenimiseks ja põhiküsimus jääb loomulikult, kas mina võin samuti lõpetada, nagu mu ema? Tänan ette vastuse eest.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Mälu halvenemisel väga mitmeid põhjuslikke tegureid: depressioonid, üleväsimus, motivatsiooni puudulikkus või vastumeelsus jne. Teie Ema puhul on tegemist vaskulaarse dementsusega. Veresoonkonna lupjumisel on teatud pärilik komponent, aga suurem veelgi on elulaad: sõõgid, joogid, sigaretid, kehaline aktiivsus, aju (mälu) kasutamine ning treenimine (õppimine, loov kasutamine). Perearstilt saate juhiseid söögi-joogi kohta, et Te "ära ei lupjuks", kehalise harjutamise ning kerge treeninguga edendate verevarustust kogu organismis ja ka ajus. Ristsönade lahendamine (äratundmine) on vaid üks mälu funktsioon, uue omandamine (meeldejätmine) on oluline. Kogu mälutegevuse vundamendiks on kehaline mälu (lapse õpib ka eelnevalt oma keha juhtima, siis kaasnevad vaimsed õppimised).
Seega: treenitud kehas võimalik treenida ka mälu (psüühikat).
On olemas ka spetsiifilise aju vereringet ergutavaid harjutusi. (Vajadusel saate minult trükitult ja selgitustega).
Head harjutamist!
Jüri O.-M. Ennet