imelik küsimus 15.01.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

tere mul oleks selline küsimus, et kas on normaalne kui inimene naerab vahel ilma põhjuseta see tähendab midagi naljakat ei ole ja kui rohkem oleks põhjust kurb olla kui naerda

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kõrvaltvaatajal raske öelda naeru põhjust. Naerjalt vaja selgitust, et miks siis ikkagi nii naljakas. Osal inimestel on nagu "naeruprillid" ees ja nad näevadki maailma lustilisemalt. Kui see naer ja lust vähegi mahub ühielu reeglitesse, siis on küll tore.
Vahel aga esineb ka ebaadekvaatset (oluldele mittevastavat) naerureaktsiooni (tavaliselt avaldub ka midagi muud, mis olukorda nagu ei sobi). Seda on maniakaalsete seisundite puhul, psühhoaktiivsete (alkohol, narkootikumid, teatud ravimid valesti võetuna) ainete tarvitamisest tingitud jt. põhjustel. Ikkagi ebaadekvaatsele naerule lisandub ka muid "häirivaid" tunnuseid. No siis võite küll tohtriga vestelda.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet