Kuidas aidata masenduses vähihaiget? 10.01.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Mu sõbranna 34-aastasel mehel avastati lümfinäärmete kasvaja. Ta saab küll praegu keemiaravi, aga ravist tulenevad vaevused on piinavad. Mu sõbranna keelas arstidel talle öelda, et kasvaja on pahaloomuline. On see õige tegu? Kuidas saaksin aidata noort meest, kelle eluisu ja võitlustahe on kadumas? Kõike seda peab pealt vaatama ka pere eelkooliealine tütar.

Murelik sõbranna

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Haigele tuleb öelda, et haiguse kulu ja olemuse kohta saab ta kõige täpsemat informatsiooni raviarstilt. Pahaloomulisus või siis healoomulisus ei ütle mittespetsialistile midagi ja seetõttu interpreteeritakse seda oletuste-arvamuste tasandil.
Haigusega seotud info tulgu raviarstilt.
Haigustega kaasnevat depressiooni saame leevendada psühhiaatri käsutuses olevate vahenditega. Psühhiaatri abi on seega vajalik.
Eelkooliealise lapse närvikava ei tohi koormata pessimistlike haigusolude "lahkamisega".
Leidke olemasolevas positiivset: suhtleb, sööb, aitab kaasa mõtelda elu-olu päevaküsimustele, jne.
Valeinfot kasutada ei tohi, alati aga ei öelda kogu tõde (seda me ei tea, ei tea Teadjadki).
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet