Mida teised arvavad? 06.01.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 38-aastane naisterahvas, kel senini õiget meessõpra pole olnud. Olen elanud range ema pilgu all, kes ka veel ajal, mil ülikoolis käisin, mulle kell 22 sünnipäevadele järele tuli ja stseene tegi, et ma koju pole jõudnud. Nii ongi mu elu sisuks olnud põhiliselt õppimine (praegugi). Hing aga ihkab ka miskit muud. Olen ülesse otsinud kunagise sõbra, kellega koos laulmas käisime ja kes nüüd teise linna on kolinud. Sõprussuhted taastusid ja süvenesid, ainult probleem on selles, et mu sõber on minust 6 aastat noorem. Meil pole see küll omavahel jutuks olnud, aga mina mõtlen ikka aegajalt, et mida teised arvavad. Nii pole ju kombeks... Majanduslike olude tõttu elan endiselt koos emaga, kes vist seetõttu ikka veel oma "pisitütre" igat sammu jälgib. Ja iseenesest mõistetavalt olen ta hukkamõistu osaline. Kui olin 17, sai isa õnnetult surma ja sellest ajast peale tunnen eriti, kuidas olen "lühikese lõa" otsas. Lisaks arvab ta, et sünnitrauma tõttu (lonkan kergelt) polegi ma kellegi vääriline ja seda on ta mulle pidevalt sisendanud. Mida teha? Mida saaksin ette võtta, et kõigest sellest negatiivsest üle olla? Mul on kõrini sellest käskude-keeldude maailmast ja mööda seinaääri käimisest. Aga kust otsast alustada?

Imelist alanud aastat ja jätkuvat jõudu murekoormate kergendamisel!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Olete oma probleemidele imeliselt ilusa ja sealjuures õige vastuse andnud. Ja see on: a) kui Laulusõbraga on hingeside, vaimne klapp ja teineteisest hoolimine, siis ei loeta nooruse "viisaastakuid" noorema-vanema suunas, siis ei otsustata Muu-muu maailma võimalikest arvamustest ja ollakse täieliselt sõltumatu ka Ema "juhistest" Teie kooselu küsimusis. b) Kui a) osas olete üksmeelel, siis saate ka kõigist majanduslikest probleemidest-raskustest ühiselt jagu.
Kui kotkapoegadel-tütardel tiivad kannavad, tõugatakse nad iseseisva elu huvides pesast välja. Teil tiivad kannava, lennake siis ise ühest pesast välja, lennake teise pesa suunas, lennake Sinna Pesasse.
Head lennuilma,
Jüri o.-M. Ennet