Probleemid unega 04.01.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 19-aastane neiu ja probleemiks on unerežiim. Arvan, et olen selle ära rikkunud pidevate pidutsemiste ja öiste ülevalolemistega, nüüd tunnen ennast nii abituna. Magan hommikuti poole lõunani, vahepeal isegi kella kaheni, seejuures tean, et pean ärkama, kuid ma isegi ei kuule äratuskella, ei mäleta, kui keegi mind on üles ajanud. Kuna magan nii pikalt, siis öösiti und ei tule, see on kõige hullem, mõtlen hirmuga hommikust ja kõigist kohustustest, mis tegemata jäävad. Õhtul iseenesest on aga kindel plaan, et järgmine hommik tõusen kindlast vara ja hommikul järgneb kõigele masendus. Selline elu segab kooliskäimist ja tunnen, et pool päeva jääb nägemata. Õhtuti aga ei suuda ma üldse keskenduda, nt. midagi lugeda, õppida, vaatan ainult telekat või istun arvutis. Lisaks veel see, et tegelen aktiivselt spordiga(muidugi enne kahte trenni ei jõua). Milline oleks õige lahendus??

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Ärkveloleku- ja puhkependel tuleb ööpäevase loodusliku rütmiga sünkroniseerida. Selles osas on Teil mõte täiesti õige. Nädalapäevad võtaksin appi ka mõningaid rahusteid, kergeid uinuteid, et rutem ja vähemate vaevadega saaks õige elurütmi, s.o. õhtul õigel ajal jääks magama. Vestelge peretohtriga, ta kirjutab sobiliku rohu. Pidudel tuleb ka käia, aga kesköise kukelaulu ajaks peaks nagu Une-Matiga ühinema. Tunnete ennast kõigist kõige paremini, seega - usaldage sisetunnet, enda soovitusi endale. Käite trennis, siis ilmselt täidate ka treeningpäevikut. Analoogilist päevikut pidage ka ärkvelolekut (päeva) ja puhkeperioodi mõjutavate tegurite suhtes. Eesmärgil end ise paremini juhtida, suunata.
Saate hakkama!
Õiget elurütmi soovides,
Jüri O.-M: Ennet