Kas söömishäire? 04.01.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,
Mulle tundub, et mul on tegemist mingit sorti söömishäirega, kuid pole ka päris kindel.
Ma olen 29 aastane naine ja normaalkaalus, kuid nagu peaaegu kõik, soovin ka mina natuke saledam olla või vähemasti mitte juurde võtta. See teema keerleb mul pidevalt peas kuna mu kaal kipub kõikuma (+-4-5 kilo) ja on hirm järjekordse juurdevõtmise pärast. Ma ei pea dieeti kuid üritan pidada mingit mõistlikku sõõmise rutiini, aga see üldse ei õnnestu. Sõõn alati hommikul ja lõunat, ja kuni lõunani on kõik hästi, mul ei ole mingeid erilisi isusid ja näksimise soove. Kuid peale lõunat see normaalsus kaob. Tekivad kummalised isud ja vaatamata sellele, et olen just lõunat söönud ja kõht on väga täis, jätkan söömist kuni olen nii täis, et jaksan ainult lamada. Sama juhtub ka igasugustel pidudel kus on palju erinevat toitu. Mu organism juskui ei ütle mulle millal aitab ja isu ei ammendu. Ja kui ma üritan end kontrollida, siis tunnen kogu aeg mingit isu kuigi tean ja tunnen, et kõht on ju täis. Ma ei oksenda kunagi, kuigi pean ütlema, et kunagi nooremana olen ka seda proovinud kuid selgus, et mul ei õnnestu end oksandama ajada. Vastasel korral oleksin tõenäoliselt praeguseks buliimik. Või olengi ma buliimik, lihtsalt ilma oksendamiseta? Mul on diagnoositud ärritatud soole sündroom ja ise arvan, et see on kindlasti põhjustatud sellisest korrapäratust ja liigsest söömisest. Juba sellepärast pean oma söömise korrapäraseks saama, aga tundub, et ma ei saa sellega hakkama. Kust ma võiksin abi leida?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Korduvalt on juba öeldud, et 86 %-l juhtudest on söömishäired seotud kas otsese või siis varjatud stressi-depressiooniga. Seega:
Esiteks, veidi vajate abiks arstirohtu.
Teiseks, neid stressi-depressiooni tekitavaid põhjusi on vaja selgitada ja siis muuta või siis suhtumist nendesse tekitajatesse muuta.
Kolmandaks, organismi tuleb karastada ja tugevdada nii hingeliselt, vaimselt kui ka kehaliselt (siis häiretekitajad mõjuvad tagasihoidlikumalt).
Neljandaks, õhtupoolsed "söögitungid" tuleb "ära petta" vee ja/või lahjendatud-suhkruvabade mahlade joomisega.
Viiendaks, korrastada lähisuhted (selles valdkonnas peate ise aktiivne olema, "hiir ise suhu ei jookse").
Kuuendaks, võtke kogu üritust näitemänguliselt, rõõmsameelse üritusena.
Õpetussõnad oleksid: "Olge lausa rõõmsad, kui teil on probleeme (näete ju praegusele eluviisile hinnangut - liiklusfoori punast värvi). Olge lausa rõõmsad, sest nüüd teate, et midagi on eluviisis vaja muuta! Olge lausa rõõmsad, sest teate, mida on vaja muuta. Pidage nõu hingetohtriga, siis saate ka teada, kuidas muuta!"
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet