Naise meeleolulangus 26.12.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen 27aastane naine ja ilmselt hädas premenstruaalse sündroomiga. Nimelt langeb meeleolu tsükli teisel poolel niivõrd, et see segab tugevasti normaalset elu. (Pille ma ei võta). Siis olen äärmiselt tundlik, kergesti ägestuv ja solvuv. Võin peaaegu täiesti enesevalitsuse kaotada ja plahvatada ning äärmiselt halvasti öelda. Päevade alguses läheb kõik aga enamvähem normi. Enamvähem sellepärast, et mul on mitmeid materiaalseid probleeme, mh ei ole võimalik alustada iseseisvat elu oma kallimaga, mida väga tahaksime. Seetõttu ei saa ma end ka emana realiseerida ja selle tulemusena ei paista tulevik just eriti helgena. Tahaks olukorda parandada, aga justkui ei oska kuskilt alustada. Olen kui okastraadi sisse takerdunud, edasi ei saa. Mõistan et olen tahtejõuetu ja nõrk ja liiga passiivse ellusuhtumisega. Nagu näete, on PMS vaid jäämäe tipp.
Minu elukorraldust te muuta ei saa, aga äkki oskate õpetada mõnda meetodit, kuidas oma tujudega paremini toime tulla. Suured tänud!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

PMS on Teil muidugi Vesuuvi-vulkaani suitsusammas. Kui on Kallim ja omavaheline Armutõmme, siis materiaalsed raskused on talutavad, kõrvaldatavad ja ootusaegki kaunis. Alustage olevikust, elage olevikus, olge õnnelik olevikus. Psühhoregulatsiooni (ka meeleolude) treenimise-mõjutamise metoodikaid on sadu. Kõigi nende ühisosaks on: 1) kehaline relaks e. õige kehaline toonus. Seega kehaline tegevus. 2) Kujutluspilt soovitavast, eesmärgist - mille poole, mida taotled. Kujutluspilte saame head raamatut lugedes, teatritükist.. kunstist. Kujutluspildi saame ka "reaalsetest" Unistustest.
Kujutlused, unistused. 3) Mantrad e sisendused. Olevikus ja kindlas kõneviisis!
Vajadusel tulge, annan juhiseid, materjale.
Teatud juhtudel on PMS puhul vaja ka naistearstilt küsida.
Tervitusega,
Jüri O.-M. Ennet