mure.... 08.12.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! olen 16 aastane poiss
Mul on üks selline....nõme mure,et koguaeg on selline kurb ja nukker olla
ja nagu oleks hinges valus vms.
Ma isegi ei tea millest see on...Igatahes kui ma näiteks inimesi vaatan,siis tuleb ka selline imelik tunne...nagu ma tahaks neile halba,mida ma tegelt vist tahangi...Sellised julmad asjad meeldivad mulle,näiteks ku keegi noaga kõri läbi lõikab kellegil.....aga noh see meeldib mulle aint filmides ja piltide peal,ei tea kas ma päris elus ka nii õnnelik oleks siis...ma arvan et ei,sest ma olen lihtsalt nõrk...
Aga mõnes mõttes ei ole ka,kuna mul on selline tunne et ma olen mingi ülitugeva psüühikaga...kuna noh,inimesed ei ole just mu vastu head olnud,eriti algklassides klassikaaslased mõnitasid jne.Ja perekond ei ole ka normaalne meil :( Näiteks ku ma koju tulen koolist(tavaliselt silmad vesised,mul on lihtsalt nii valus ja paha olla) siis ema ei tee must ka välja....kuigi ma sooviks seda.Või näiteks isa....ma tahaks temaga kalale või kuhugi minna,et aint kahekesi olla ja mehejuttu ajada,aga tal on alati kiire.(ta 3 aastat vangis olnud...) ja mule isegi tundub et ta tegelt ei olegi mu isa,sest me nii erinevad lihtsat....aga keegi ei ole mulle seda veel öelnud et ta ei ole mu isa.
Vahest kui mul on masekas jälle siis ma teen endal igsuguseid lõikehaavu,aga mite et ma tapaks ära ennast,ma olen sellekski liiga nõrk :( igatahes see teeb mu tunde paremaks natuke,see lõikumine...Ja ku ma räägin selistest asjadest inimestega siis mul tulevad kylmavärinad,ytldse kui ma probleemidest räägin kellegile....siis ma hakkan värisema,isegi praegu siin klaviatuuri taga on kylmavärinad ja kylm higi,ma ei tea millest se tuleb.Oijahh....liiga pikk kiri tuli juba,vabandust kui ma teie aega raiskasin või midagi,aga ma väga loodan et saaksin vastuse...saaks ehk midagi tarka teada,või isegi abi.

Arst vastas:

dr Jaanus Mumma

Psühhiaater

Tallinna Wismari Haigla

Su hinges on ilmselt tõesti väike segadus ja sellest ka need
vastuolulised tunded,kahtlustused,pinged,masendusehood jne.
Selles eas on noortel sageli konflikte oma enda ja ümbritsevaga
suhtlemisel.Ümbritsevat maailma sa vaevalt enda tahtmist mööda paika
suudad panna.Küll aga saab lihtsamalt enda suhtumist ja käitumist
muuta,et reaalsed sihid seada ja kohaneda selles maailmas.
Oma probleemist rääkimine on üks paremaid vahendeid ise
endas selgusele jõuda.Usaldusväärne kuulaja oskab tihti väga
lihtsaid häid soovitusi jagada.Mõni Sulle keeruline probleem osutub
sageli üsna lihtsaks ja tegelikult tühiseks.Suru maha häbitunne oma
probleemidest rääkimisel.Ehk on Sul keegi hea sõber,sõbranna või
ka usaldusväärne täiskasvanud tuttav.Miks ka mitte psühholoogilt
abi otsida?.
Teiseks sea endale kindlad ja reaalsed eesmärgid ja püüa neid
sihikindlalt täita.Ka väiksema eesmärgi saavutamine annab tohutu
rahulolu ja vabastab valedest pingetest.Aktiivne tegelemine endaga
aitab hästi vabaneda igasugusest kõrvalisest häirivast jamast.
Jutt sai vist veidi abstraktne.Igal juhul kui omal jõul ei suuda endas
selgusel jõuda,siis katsu julgelt abi otsida juba spetsialistilt (psühholoog,
psühhiaater),sest need ametimehed on ju selleks end kollitanud.
Soovin edu!
J.Mumma