Väljaravimata sünnitusjärgne depressioon 11.11.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Algas viis aastat tagasi. Väga raskekujuline depressioon diagnoositi. Sain ravi, kuid....kui olen proovinud koos arstiga seisundi paranedes ravi lõpetada, pole sellest midagi välja tulnud. Depressioon on tagasi tulnud. Olen sellest väsinud. Aasta otsa käisin ka psühhoteraapias (neli aastat tagasi umbes), sel hetkel oli sellest abi. Eri ravimeid olen mitmeid enda peal läbi katsetanud, üks neist (amitrüptilliin)andis kehakaalu tõusu 35 kg aastas... Depressiooni see vaid süvendas. Kas peangi nüüd elu lõpuni antidepressante võtma? Kas see on mu lastesaamise hind? Kuidas see asi nii välja ravida, et ei oleks vaja ravimit? Mu seisund takistab normaalselt elamist ja töölkäimist. Ka abielusuhteid: mees lihtsalt ei saa aru, mis toimub (või ei taha aru saada?). Selles suhtes puudub mul ka kodus tugi. Võitlen üksi ja raske on. Aga kuidas see asi välja ravida?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Soovitan Teil tulla vastuvõtule. Arvan, et kirja teel soovitatu ei pruugi kõige tõhusam olla. Vestlusega saame murepilti täpsustada, kehakaalu dünaamikas selgust saada, Teie hingeelu "sisemustrit" veidi lähemalt tundma õppida.
Printsiip on igal juhul järgmine: antidepressant (kui vajalikuks osutub - milline rohi ning millistes annustes) on vaid üks kogu tegevusplaanist. Mõjutama peab ka teisi tegureid. Suhtlemisrõõmud (loomulkult koos teatud kasvatusraskustega) Lapsega, kodusuhete korrastamine Abikaasaga, töö- ja puhkerezhiim (puhkus taastab jõu ja jõud rõõmu), söömistavade korrastamine, kehaline aktiivsus. Võibolla ka mõnede väärtushinnangute kerge "nihutamine".
Võimalusi palju. Seega - psühhiaatri vastuvõtule ja saate abi!
Parimat soovides,
Jüri O.-M: Ennet