Suitsiidimõtted 03.11.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, olen 21 aastane neiu. Olen hädas enesetapumõtedega, mis saadavad mind peaaegu igal hetkel. Kummaline, et isegi siis kui mul hästi läheb. Vahel on mul tunne, et sellised mõtted on muutunud kinnisideeks. Aegajalt on nad aga nii intensiivsed, et olen proovinud endalt ka elu võtta. Muidu olen ikka mõelnud, et mis ka ei juhtuks, endale kätt külge ma enam ei pane , aga ei suuda selle otsuse järgi talitada. Ma tean kui palju see teistele haiget teeks, kuid kui mul "hoog" jälle peal on siis on see teadmine kui käega pühitud. Muidu olen käinud ka psühhiaatri juures, aga praegu on asi soiku jäänud, sest ma lihtsalt ei suuda kohale minna. See on tingitud ka depressioonist(F33.2), mis muudab mu kohati nii ükskõikseks(kõige suhtes). Mul on tunne, et mu muredel pole otsa ega äärt, aga ikka on pisike soov, sellest hädast välja vingerdada. Teid tervitades H.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kallis noor Neiu!
Iseseisva elu radadele astudes on Kõigil tundeelus "kinnijooksmisi", depressioone, käega löömise meeleolu, elumõtte mõttetuse mõtteid. Kõigil. Kui need aga veidi liigselt endast märku annavad, siis tuleb abi otsida. Psühhiaater ja antidepressandid võtavad murekoormat vähemaks ja seda on ka vaja. Vaja on ka elu uutmoodi-teistmoodi korraldada, et seda murekandamit sellisel hulgal ei tekiks: muuta väliseid tegureid (niivõrd, kuivõrd see võimalik on), muuta ennast kehaliselt-vaimselt-hingeliselt tugevamaks, ja muuta suhtumist ehk muuta hoiakuid ehk vaadata maailma ja enda "probleeme" mänguliselt. Mitte võtta südamesse kogu suure Ilmamaa jaburdusi. Praegu vaevavate sundmõtete suhtes on ka head arstirohtu olemas.
Mure vajab PIHTIMIST, tohtrile väljarääkimist. Tohtri juurest pead lahkuma kergendustundega, "puhta südamega". Ka sõbrad ja Sõber on olulised. Nende suhete loomisel peab ISE AKTIIVNE olema. Eesti Poisid on liigselt tagasihoidlikud, meeledi ootavad Neiupoolset aktiivsust.
Julged ei karda! Aga ettevaatlik peab ikkagi olema.
Kõike head soovides,
Jüri O.-M. Ennet