konfidentsiaalsus 22.10.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

On teada, et raviasutustel on keelatud patsientide tervisliku seisundi kohta kõrvalistele isikutele infot anda, hiljuti aga kuulsin, et mõningatele töökohtadele asumisel siiski tööandjad saavad isiku kohta psühhiaatriaasutustest infot ja seda patsiendi teadmata, sageli telefoni teel. Kas see vastab tõele? Kui jah, siis millised on need töökohad, kuhu asumisel on lubatud infot anda?
Ette tänades...

Arst vastas:

dr Jaanus Mumma

Psühhiaater

Tallinna Wismari Haigla

Psühhiaatrilise abi seadus reguleerib informatsiooni
väljastamist psühhiatrite poolt poolt patsientide kohta.
Kohtul ja uurimisorganitel on kriminaalasja raames nõuda
meditsiiniasutusest informatsiooni.Samuti inimese enda kirjalikul
nõusolekul väljastatakse andmeid tema tervisliku seisundi kohta.
Mõningate Riigiametite töötajate tausta uuritakse enne tööle asumist,
kuid seda samuti tema enda teadmisel ja nõusolekul.
Samas aga ei saa välistada,et raviasutusest võib mõningat infot ka
muidu lekkida,see oleneb juba asutuse personali tasemest.
Eks neid seadustest kõrvalehiilijaid tuleb ikka ette elus.
Telefoni teel ei tohiks üldiselt andmeid patsiendi seisundi kohta anda,
ka sugulastele ,sest võib esineda kavaldajaid.
Lugupidamisega
J.Mumma