Mure. 24.05.01 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Kirjutan oma õe pärast.

Asi algas sellest, et õemehega juhtus õnnetus, kui seda õnnetuseks üldse nimetada saab, nimelt pandi see pätt lihtsalt vangi.

Õde jäi poole aastase pojaga üksi. Ta oli alguses endast väga väljas, sest tööl ta ei käinud ja nüüd ei olnud enam ka totjat, kuigi raha, mille eest nad varem elasid tuli vargustest ja väljapressimistest.

Õe ämm, kes töötab polikliinikus (mitte arsti ega õena) tõi talle rahusteid, arvatavasti väga kangeid (laskis ilmselt mõnel sõbrannast arstil välja kirjutada). Need aitasid, õde suutis ennast kokku võtta ja isegi oma elu korraldama hakata, vahetas elukohta ja läks tööle.

Mure seisneb selles, et õe ämm jätkab rahustite tassimist, nii on see kestnud juba kolm aastat. Ta on nendest täiesti sõltuvuses ja tunnistab seda aga midagi ette ei võta.

Ma ei tunne enam oma õde äragi. Kui ta vahel koju tuleb, mida juhtub paar korda aastas, siis tarvitab ta palju alkoholi (seda teeb ta kindlasti muidu ka) ja ajab küllalt seosetut juttu. Jutt hüpleb ühe teema pealt teisele ja lõpuks ei saa keegi aru, mida ta öelda tahab. Ta naerab kogu aeg ja on hästi lõbus. Tassib iga kord erineva mehe kaasa jne.

Küsimus on selline, et kas oleks võimalik midagi ette võtta, et seda arsti karistada, kes õe ämmale selliseid rohte kirjutab. Tahaksin midagi teha, et sellel arstil kaoks eluaeg isu patsienti nägemata retsepti kirjutada. Kuhu sellise probleemiga pöörduda? Tänan!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Mure-rahustid-neist söltumine-alkoholism-eraelu (intiim e lähisuhete)muutlikkus viitab probleemi keerukusele.Milliseid rahusteid ja millistes kogustes? Milliseid jooke(kangus,margid)millistes kogustes ning sagedusega?Kuidas edeneb lapse kasvatamine ja kuidas ta sellesse suhtub?Kuidas tööga toime tuleb,distsipliin ja kohusetunne (tööl-kodus)?Keda ta veel usaldab ja kuulab?.Millest tingitud körgenenud (kas ebaadekvaatene?)meeleolu?.Eelnevast tuleneb ravitaktika,so läheneda sellest,mis temale oluline ning ravile kaasa aitab.Alkoholismi-rahustisöltuvust ravib psühhiaater.Lähisuhe tuleb ise püsivaks muuta.Kas ämmapoeg on tagasi?Esmaenergia pange öe aitamisele.Vestelge "rohukirjutajaga",andestage. Teie Jüri O.-M. Ennet