lahku kolimine 08.10.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

Kuidas on võimalik taastada tasakaal ja hingeline rahulolu, kui pere läheb lahku pidevate tülide ja teise naise pärast (keda mehe sõnul pole olnudki)?
Hetkel elame veel koos kinnisvaraprobleemide tõttu.
Miks mul on nii tugev süütunne, et mina oma lapselt isa ära võtsin? Ma ei ole elu sees kellegagi nii palju kakelnud kui oma lapse isaga, ometigi on öeldud tuttavate poolt, et me sobime nii hästi (kui ka horoskoope veel uskuda, siis kaksik ja lõvi on lausa ideaalne kooslus).
Selline nüanss veel, et mehel on eelmisest kooselust 3 last ja vahepeal oli ka paar pikemaajalist suhet, mis kõik lörri on läinud, mis tegi mind küll ettevaatlikuks. Ja nüüd olen ise selle sama kari otsas.
Millega seda käitumist seletada või kuidas seda õigustada? Ma peaksin vist õnnelik olema, et sellest põrgust pääsen (füüsiline ja vaimne vägivald on minu mehe hobi), aga ei oska olla.

Jäädes mingitki nõuannet ootama.
Ette tänades, Maiu

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

End süüdistada ei ole mõtet, mõte on edaspidisele õige suuna andmine. Kinniasvara jne jagamisel on pritsiibiks eelkõige lapse huvid. Kuivõrd lapse isa seda arvesse võtab ning mida §§-d võimaldavad? Kaklemistele tuleb nüüd tõenäolislt lõpp ja see on suur asi. Kui kaklemised alkoholismiga (alkoholiga) seotud, siis ei ole enne alkohooliku karskusteele (peale omapoolset soovi ja ravi) asumist parimat lahendit kui eraldi ja lahku. Kui füüsilise ja vaimse vägivalla põhjuseks abikaasa vaimne häire, siis loomulikult vajalik ravi ning siis selgub edaspidine. Kui füüsiline ja vaimne vägivald on nn käitumismuster e iseloomujoon, siis selline alandusele-vägivallale toetuv kooselu pole see, pole see... Veelkod - mitte end (teisi) süüdistada vaid lahendeid otsida.
Kannatlikkust,
Jüri O.-M. Ennet