Kuidas käituda depressioonis inimesega 30.09.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere Lgp. Dr. Ennet

Pöördun teie poole murega oma venna pärast.
Nimelt kannatab ta peale üht rasket psüühilist traumat depressiooni all ja käib ka regulaarselt psühhiaatri juures ravil ning võtab mingisuguseid antidepressante.
Mure seiseneb aga selles, et kuna ravi on ilmselt väga pikaajaline ja silmapilkselt ta terveks ei saa, esineb tal selline halb käitumismall. Nimelt tahab ta kogu aeg lähedastele muljet jätta , et temaga on midagi hirmsat juhtunud. Näiteks kaob ta päevaks lihtsalt ära, lülitab telefoni välja või ei võta vastu, saadab emale sõnumeid, et on avarii teinud jne jne jne. Kaasates oma "mängudesse" teinekord ka teisi kõrvalseisvaid inimesi!
Minu emale mõjub see aga väga rängalt ja ta on ise ka selle pärast täitsa rivist väljas.

Tahaksin siinkohal teada, milline oleks siis meie poolt parim vaste sellisele käitumisele - kas tunda talle kaasa (sest kaastunnet ta ju otsibki) või just püüda jääda suhteliselt külmaks, et siis ehk tüdineb ära?
Teda tundes, tean, et ta on suht arg inimene /selline tableti võtja tüüpi, mitte alla hüppaja ega üles pooja tüüpi) st. et tegelikult ta endaga midagi teha ei julgekski, aga üritanud on (tabletid ja alkohol koos)!

Palun Teie abi!

Ette tänades kõike head soovides!

Murelik õde

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Vestelge Venna ravitohtri-psühhiaatriga. Milline oli raske psühhotrauma, kas mingi hinge või vaimuhäire sealjuures? Kirjeldusest jääb mulje, et nn. depressioon ei ole esmane. Ja mis rohud need ikkagi on, mida ta võtab?
Väga mitmed "otsad" jäävad lahtiseks ja ei oska "pimesi" midagi soovitada.
Ikkagi ravitohtri juurde ja täpsustage temaga need küsimused:
1) mis vennal ikkagi oli ja nüüd on,
2) milliseid rohte võtab ja kuidas ta neid võtma peab,
3) kuidas Venna puhul kodused-omaksed käituma peavad?
Tervitustega,
Jüri O.-M: Ennet