Kuidas aidata? 30.09.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Kuidas aidata oma abikaasat, kes on sügavas depressioonis? Ta on väga kinnine inimene, kes on paar korda otsinud abi psühholoogi juurest, aga ta ei soovi sinna uuesti minna, sest psühholoog ainult vangutab pead tema peale. Talle ei ole võimalik ligi pääseda. Kas on olemas selliseid inimesi kellele psühholoog ei pääsegi ligi? Lisaks kõigele on ta ka suhkruhaige ( süstib 5 korda päevas ) ja viimasel ajal pruugib väga ohtralt alkoholi. Ta arvab et teda pole kellelegi vaja ja on täiesti üleliigne inimene siin ilmas, kes põhjustab teistele ainult kannatusi. Üritan olla temaga kannatlik ,aga tihti see mul ei õnnestu, sest tema käitumine on lihtsalt jube.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Nii psühholoogi kui ka psühhiaatri puhul võib olla juhuseid ja ka on, kus "aurad" ei sobi ehk on vaja minna teise psühholoogi või tohtri juurde. See on täieliselt loomulik ja häbeneda pole siin midagi.
Alustada tuleks peretohtrist või endokrinoloogist, s.o. suhkruhaiguse küsimusest: suhkruhaigele ei ole alkoholi kuritarvitamine näidustatud.
NB Alkoolikuil võib tekkida ja tekib pankrease häire suhkruhaiguse näol, suhkruhaigele seda enam vaja selles vallas "korrektne" olla.
Depressioone tekitab ka alkoholi tarbimine.
Depressiooni ravivõimalused mitmekesised, antidepressantide valik rikkalik - psühhiaater saab ka aidata. Vajadusel pöörduge Abikaasa küsimuses ise psühhiaatri poole üksi.
Kõik eelnevad lähenemisteed õiged.
Kannatlikkust ja tegutsemist ja veelkord kannatlikkust,
Jüri O.-M. Ennet