läbipõetud haigus 28.09.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, minu mure on järgmine: Kunagi ammu sõpradega sai proovitud kanepit ja sellele järgnes ombes 3 päevane "bad trip". Mõne kuu möödudes saadeti mind psühhiaatriahaiglasse ja diagnoositi skisofreenia, hiljem arst ütles, et see oli skisofreeniline episood või skisofreeniline psühhoos vm. Lugesin nüüd kuskilt, et see võis olla hoopis "bad tripi" järgne psühootiline sisund. Kas see haigus võis siis olla tingitud narkootikumist? Ma tunnen suuri süümepiinu ja inimesed nagu häbenevad mind, et ma olen seal haiglas olnud. Tunnen nii häbi enda pärast. Inimesed on ütelnud, et eks ma olen kogu aeg imelik olnud. Oma arust olen võibolla rohkem omaette nokitseja nohik lihtsalt, kes on kartlik ja kes laseb end liiga palju mõjutada. Äkki peaks ma lihtsalt liiga erutavatest asjadest loobuma?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Elu õpetas, et üle piiri liiga "teravate" ainetega minna ei tasu. Kui õnnetust ise halbade elukommetega "ei õrrita", siis ta niisama lihtsalt tülitama ei tule. Toimunu võis olla nii kanepi järelkaja kui ka midagi muud. Minevikus tehtut ei maksa häbeneda, sellest aga tuleb tõsiselt õppust võtta. Tuleb elada tavalist, enda iseloomule sobilikku, tervislikku, sportlikku, õige puhkerezhiimiga elu.
Suhelda sõpradega, elada olevikus, teha nalja. Aga kõike tervislikus registris.
Tervis peab hoidma, tugevdama.
Parimate tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet