kas minu murele on ka abi? 03.09.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Minu mure on juba aastate pikkune ja ma ei suuda vabaneda kuidagi harjumusest, mis käib mulle endale närvidele ja häirib mind kogu aeg.
Mul on häbi isegi seda kirjutada,aga ma närin juukseid ja neelan siis need alla. See on minu jaoks nii absurdne , aga ma ei suuda sellest kuidagi lahti saada.
Olen 30 aastane naine, mul on mees, lapsed, kõik on ok!
See ebanormaalne harjumus tekkis aastaid tagasi, kui käisin kõrgkoolis ja mul oli nn.koolistress.
Mul oli hirm õppimise ja pereeluga hakkama saamisega tekkinud hirm. Ja siis tundsin, et see rumal harjumus rahustas mind.
Tänaseks on sellest saanud painaja, haigus ja õudusunenägu, millest ei suuda vabaneda.
Olen rääkinud oma murest oma abikaasale, tema naeris mu välja ja ütles, et ma lõpetagu see ära.
Olen proovinud, aga ei suuda.
Mul häbi selle pärast, väga häbi ja ma ei tea, mis teha. Mul on häbi ka arsti juurde minna.
Selline on mu mure.

Arst vastas:

dr Jaanus Mumma

Psühhiaater

Tallinna Wismari Haigla

Tere!
Tundub tõesti,et Teie poolt kirjeldatud sundtegevus on üsna
tugevalt fikseerunud.Kuna ise ei ole sellest üle saanud,siis
soovitan ikkagi pöörduda psühhoterapeudi(võib ka olla psühholoog)
poole konsultatsioonile,kes kindlasti suudab Teile abi anda.Ega vist
tavainimesele ei ole tõesti mõtet seletada seda probleemi (ei taipa
nad sundnähtudest midagi).Aga arsti häbeneda ei ole küll tark,sest
psühhiaatrid tegelevad ju patsientide väga erinevate probleemidega.
Lugupidamisega
J.Mumma