Lugu 28.08.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Minul on selline mure: olen 22aastane tütarlaps, 2 aastat tagasi oli mul suhe, mis oli äärmiselt idülliline, kuid ühel hetkel muutus kõik - noormees muutus vägivaldseks, väänas mul käsi, peale seda lõpetasin suhted temaga.
Nüüd aga - iga kord, kui mul hakkab kellegagi lähedus tekkima, tunnen hirmu, et idüll võib samuti hetkega haihtuda. Tean, et selle eest pole keegi kunagi kaitstud :) aga tahtsin teada, kas peaksin äkki pöörduma psühholoogi või psühhiaatri poole, kas nendega rääkimisest võiks olla abi (sõpradega olen seda lõputult lahanud ja proovinud ka ise ennast analüüsida).
Üks asi veel - sain hiljuti ühe oma uue sümpaatia kohta teada, et tal on üsna must minevik ja see vallandas hiljem üksi olles midagi paanikahäire sarnast pluss hirmu, et hakkan hulluks minema.
Mida ma peaksin tegema?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Inimesel on hingeelu (südame tasand) ja vaimuelu (mõistus). Seesinane agressiivne Juku paigutage mõistuse tasandile, südamesoppides temal asja ei ole. Teiseks inimelu toimib ju olevikus ning mineviku-mure jäägu minevikku. Uute suhete loomisel ei maksa olla eelarvamusega (kõik nad on sellised) vaid anda tutvumiseks-teineteisemõistmiseks rohkem aega. Ajafaktor selgitab kõige paremini suhete sügavust, teineteisest hoolimist. Alko-narkoprobleemidega noormeestest hoidugu küll iga noor naine nagu katkust - mida kaugemale, seda parem. Tegelege aktiivselt töö/õppimisega, suhtlemisest-kohtumistest ei maksa kõrvale hoiduda. Elu õpetab ja õppimisest ei tohi kõrvale hoiduda. Nii need elukogemused tulevad. Ikkagi - andke aega tutvumiseks, mitte tormakust.
Hingerahu saamiseks käige ikkagi psühhiaatri jutul, ta aitab!
Parimate tervitustega, Jüri O.-M. Ennet