paranoia 19.08.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere olen 20a noormees ja tunnen, et midagi on minuga valesti. Suhtun kõikidesse täiesti paranoiliselt ükskõik mis olukord on siis arvan alati kõige halvimat. Kui olen tarvitanud ohtrasti alkohooli siis järgmine päev mõtlen endale igasugu asju välja, et mis ma tegin...ja mis jamad mul kõik kaelas on ja ei julge väljagi minna. Kuigi tegelikult pole midagi sellist olnud! Juurdlen koguaeg mingite asjade üle ja tunnen endas pingeseisundit koguaeg. Kui ei saa oma tahtmist siis vihastun täiesti raevuni. Tööl olles tõmbun endasse ja ei pane teisi tähelegi sageli olen lihtsalt oma mõtetes kinni see on väga ängistav minu jaoks. Öelge mida pean tegema???

Arst vastas:

dr Jaanus Mumma

Psühhiaater

Tallinna Wismari Haigla

Tere!
Teie seisundi kohta diagnoosi küll ei söendaks kohe panna,sest taustinformatsiooni on napilt.
Probleem on ilmselt olemas,sest see häirib ja segab juba Teie elu.
Paranoiaks seda vast pidada ei saa.Rohkem tundub olevat
depressiivseid sugemeid ja ärevust.Igal juhul soovitan pöörduda
psühhiaatri konsultatioonile ja abi saate igal juhul.Häbeneda ei tasu,sest psüühika on väga tähtis tervise osa ja tuleb hoolikalt sellesse suhtuda.
Tavaliselt kehalisi häireid märgatakse kohe,kuid psüühilisi probleeme
tõrjutakse ja ei taheta ka tunnistada.
Psühhiaatri poole pöördumiseks ei ole ka perearsti ssatekirja vaja.
Soovin edu!
J.Mumma