karjumine unes 11.08.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Poeg teismelise eas. Vahest ärkab öösel üles ja karjub. Ta karjub nii metsiku häälega, et ma ei oskaks seda kellelegi kirjeldada. Hommiku ei mäleta ta suurt midagi, teab vaid , et midagi oli või avastab, et jala kusagile ära löönud.
Füüsiline koormus on tal suur, teeb palju sporti. Vahest räägib unes ka.
Kas see on ealine iseärasus, üleväsimus, unenägudest tingitud. Kuna käib palju võistlustel ja laagrites, on mul lausa hirm teda sinna saata. Kui ka seal midagi taolist juhtub... ei taha mõeldagi. Mida teha?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Meie emotsionaalselt pingestatud ja ebarütmilise elu puhul esineb unehäireid rohkelt, eriti lastel. Vajalik on unehäirete puhul selgitada (ja siis muuta): 1) kas saab piisava arvu tunde magada, sügavalt magada, 2) ärkveloleku ja öise une rütm/rütmitus - õhtul õigel ajal magama, 3) enne unimumist ei vaata TV-st, videolt jne märulifilme, tapmist, piinamist, vägistamist, pornot, 4) õhtune trenn ei jääks hiljapeale, 5) vältida ületrenni, 6) millised on päevamured, emotsionaalsed pinged, kartused, hirmud.
Kas tegemist uneärevuse või unepaanikaga jne., seda diagnoosib arst. Lastel-noorukitel on neid häireid rohkelt, aga siiski mõnikord on tohtripoolset abi vaja. Paljudel esineb lapsepõlves uneaegset hammaste krigistamist ( bruksism), see hiljem uneaegselt kaob. Mina krigistan mõnikord päeval - ajad on sellised.
Kõige tähtsam on inimese enesetunne ja kui selles osas saate kergendust, siis -On Korras. Kasutage, mõjutage eelöeldut! Mida treener asjast arvab? Trenn on igal juhul kasulik!
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet