Rohtude mõju 21.07.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Küsin Teie käest seda, kas mehele depressiivse-maniakaalse psühhosi raviks välja kirjutatud rohud depakiin ja lito pärsivad ka tema suguvõimet. Ta ütleb, et peale selle, et tal see tegevus lihtsalt enam ei taha õnnestuda, ta lihtsalt ei soovi ka vahekorda.Meie vahekorras olemine on keskmiselt 2 korda aastas. Enda õigustuseks süüdistab ta naist, et pole liiialt ilus ja sale. Mania ajal on on ta huvitatud kõigist naissoost inimestest, siis pole mingeid probleeme. Siis ta tuleb joostes koju teatama, kui hea üks või teine naine oli. Sellest mania ajast ma arvan seda, et mida kiiremini ta siis arstide hoole alla saab, seda parem. Nende rohtude mõjul on ta tervena püsinud aasta. See on hea. Aga teise probleemi suhtes, kas mina abikaasana pean oma 44 eluaasta juures sisendama, et minu elu naisena ongi läbi ja olema oma mehele lihtsalt õe eest ja vajadusel põetaja. Kogu olukord on toonud perekonda veel lisapingeid.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Maniakaal-depressiivne psüühikahäire ongi "lainetav" e emotsionaalne (mõtte ja tahtetegevuse) nn kõrgperiood vaheldub tunde-mõtte-tahteelu nn "nurkrusperioodidega". Loomulikult avaldub see ka intiimelus. Depakine e valproehape ja Lito toimivad organismile psüühika kaudu, otsest seksuaalfunktsiooni pidurdust nad esile ei kutsu - see on tingitud psüühika üldisest nn "madalseisust". Õigeaegne haigusfaaside märkamine ja kohene ravi on oluline. Oluline on ka teie omavaheline psühhokliima - mida parem "klapp", seda parem intiimne suhe. Pöörduge tohtri poole (psühhiaater, seksuoloog) ja saate vajalikke soovitusi. Ka meeleoluhäire ravi kaudu saab olukorda mõjutada.
Ärge kartke probleemidest rääkida arstile, ka mees.
Parimate soovidega Jüri O.-M. Ennet