enesega vestlemine 01.07.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Kas on normaalne, kui inimene räägib aegajalt iseendaga kõva häälega? Igatahes imelik on ju küll?

Olev

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kui tudeng (kooliõpilane jne) õpib mõnd lugu pähe, siis "häälekas kordamine" on paljudele v.hästi näidustatud. Kui näitleja (poliitik, kõnemees jne) õpib avaliku esinemise tarbeks või soovib omandada uut rolli, uut käitumismalli, siis on "häälekas harjutamine" samuti näidustatud. Kui on vaja kaaluda poolt & vastu argumente, et mingi v. tähtis või vähemtähtis otsus vastu võtta, siis on "häälekas analüüs" vägagi efektiivne.
Olev, vajalik on "probleemi"vaadelda koos taustsüsteemiga: kes, kus, kuidas, milleks jne? Ilma selleta ei saa täpselt vastata. Inimene võib ju rääkida ka "häältega" (meelepetete korral) või siis ka luululisel ajendil, mitmete psüühiliste häirete esinemise korral. Sellisel puhul diagnoosi las paneb ikkagi arst-psühhiaater, kes "Rääkijaga" kohtub ja asja täpsustab.
Tervitustega Jüri O.-M. Ennet