tydimus 22.05.02 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere olen 30 a noormees
töötan 4 a arvuti taga, suure koormuse ja vastutusega, tööpäevad sageli õhtu hiljani ja ka nädalavahetused. Viimasel ajal olen hakanud tegema palju mõtetuid vigu, mäluga kah väga kehvasti, asjad lihtsalt ununevad. Sihid ja eesmärgid on väga ähmastunud, miski nagu ei huvita. Eraelus samuti, kõik oleks justkui olemas, aga miski ei paku pinget, mitte millelgi pole tähtsust. Näit. naine räägib abiellumisest.. mina: ja ja, ise mõtlen et lõpetagu juba see jutt ma ei viitsi mõelda! Kunagi hiljem, mitte praegu ja nii kõigi püsiväärtustega, peaasi et hetkel oleks rahu majas... on esinenud ka tüütuid sundmõtteid... Millest see võiks olla?
Kas 30-neste meeste kriis? Tarbina ka küllaltki palju alkoholi, kuid tõsiselt purjus või pohmakas ma enamasti pole, pigem selline tipsutaja.. Kas on tegu lihtsalt mingi totaalse stressiga, või midagi hullemat?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Aeg on abielluda, mõelda ning tegeleda laste "tootmisega", pereõnne rõõmude ning raskustega julgesti rinda pista. Aga enne uuele rajale ning elukorraldusele suundumist tuleb praegune "tydimus" tyhistada, s.o. Teil esinev ületöötamise ning läbipõlemise (burn out) seisund kõrvaldada. Selleks: 1) igapäeva-, nädala-ja aastapuhkus tegusalt paika panna, une arvelt ei ühtegi tundi; 2) kaineid-terveid Poisse-Tüdrukuid toob Lastemaalt vaid k a i n e Kurepapa, s.o. vähemalt neli kuud enne "kurelendu" absoluutne karskus ning hiljem kainus juba seoses Lapseootuse ning -kasvatamisega; 3) abiellumis-registreerimiskuupäev paika panna (näit. selle aasta Võidupüha- Jaanipäev); 4) igaõhtused jalutused Temakesega; 5) vajadusel rohtu. Jüri O.-M. Ennet