meeletu masendus 22.07.20 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Olen hädas juba aastaid unehäiretega. Jään magama hästi, kuid ärkan ja siis ei suuda ma sageli hirmust, et ma enam ei uinu, uuesti magama jääda. Hirmu on toonud see, et unetuse päevadel ei saa ma endaga kuidagi hakkama. Kui varem väljendus see selles, et ma ei suutnud inimeste seltsis olla, siis nüüd juba aasta kaasneb inimpelgurlusega ka meeletu masendus. Selle hingelise valu suurusest annab aimu suur soov surma abil sellest valust pääseda. Neil päevil, kui olen magada saan, tundub viimane soov täiesti mõistetamatu. Olen püüdnud ka rohtude abil lohutust leida, aga keemiat ei talu mu aju üldse, ükskõik mida tarbin (antidepressandid, rahustid või unerohi) olen ma taas tohutus masenduses ja ei loe magatud tunnidki. Ma ei tea, kuidas leida sellest väljapääsu,olen proovinud enda arvates kõike: joogat, meditatsioone, eri teraapiaid...vahepeal olukord leeveneb, et siis tagasi pöörduda....

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Inimese ja keskkonna vaheline suhe on nö paigast ära. Siit siit ka kaebused elamise probleemid.
Keskkond on mitmeastmeline:
a) sotsiaalne, tööga seonduv - tööst rõõmu tunda, igapäevatööd võtta mänguliselt - nagu näitleja. Olla hea näitleja ja tunda rõõmu ka töövaldkonna ebakõladest - libreto on selline ja sellist lugulaulu vaja siis Hästi mängida, olla Näitleja - ei võta probleeme isikliku solvanguna vaid - lugu on selline;
b) kodune elu ja suguselts. Kõigil parasjagu probleeme, võimalusel lähedasi julgustada, aidata. Mitte "käsu"-kaudu, mitte pealetükkivalt, mitte solvavalt;
c) kehaline tervis - terves kehas terve psüühika, terve meeleolu. Kehaise tubliduse treenimine, tugevdamine;
d) psüühika e meeltevaldkond. - psühhohügieen, lõõgastusharjutsed (neid sadu, leida endale sobilikud 3..5 harjutust;
e) hingevaldkond - palve ja meditatsiooni printsiibid. Elus. Elu minu ümber ja minus! Inimlased - meie esivanemad - võitlesid olelusvõitulust viis miljonit aastat ja said hakkama. Saan ka mina!
f) uued väärtushinnangud, uus võitlusvaim, et minus Uus-Inimene kujuneks. Kõiki maailma muresid ei saa endale sülle-südamesse võtta. Südames olgu vaid 3...5 olulist, muu jäägu mõttemaailma tasandile.
Päevik - Positiivse Pihtimise Päevik.
Tervemaks, tugevamaks, saame ennast teha eelkõige ISE. Teisetel saame mõtteid-juhiseid ja motivatsiooni, et
Igast murest saab üle!
vt varasemaid, leia endale sobilikud vahendid.
Perearsti juures tervisekontroll - mida tema leiab, soovitab, millise eriarsti poole suunab?
Mona-Linda naeratus - NB - see aitab!
Jüri O.-M. Ennet