Mure eaka sugulase pärast 07.04.20 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen mures eaka sugulase käitumise pärast (75a naine). Sugulane elab üksi, on füüsiliselt aktiivne, aitab veel naaberkorteris elavat 90-aastast naabritki: toob poest asju jne. Oleme kogu aeg väga hästi läbi saanud, kuid möödunud aasta augustis juhtus midagi, mis pööras ta täielikult minu vastu. Kahjuks ei ole minul aimugi, mis juhtuda võis - minuga ta seda jaganud ei ole. Käisin korduvalt ta ukse taga palumas, uurimas, küsimas, mis toimub - käisime ka terve perega - minu mees ja poeg - abi ei olnud. Ta kas ei lasknud meid sisse või teatas ukselt, et on niii väsinud ja tal pole jaksu meiega suhelda - see oligi kõik. Kuna töötame mehega välismaal, sõitsime septembri alguses ära, proovisin veel ka helistada (varem suhtlesime praktiliselt igapäevaselt), kuid ta ei ole mu kõnesid vastu võtnud. viimane silmast silma suhtlemine oli meil jõulude ajal, kui palusime kätte tema juures hoiul olnud toole, et need oma korterisse viia (külalised tulid) ja ta viskas need meile sõnagi lausumata üle ukse kätte. Talle on ka varem olnud iseloomulikud äkilised tujust ära minemised, vihastumised tühja koha pealt , aga need kõik on kestnud lühiajaliselt. Olen seda aktsepteerinud - inimene kaotas 6 a tagasi oma ainsa lapse vähile ja on pikalt teda leinanud - leinab praegugi. Olen kõik need aastad tema kõrval olnud ja meie suhe on olnud pigem kui ema-tütre suhe, mitte sugulastevaheline asi. Tunnistan, et peale juhtunut käisin ise ka "mustas augus" ära, sest tegu on mulle väga olulise inimesega ja ma ei suuda mõista, mida halba talle teinud olen. Nüüd hakkab vaikselt rahu hinge ja asjaga leppimine tulema - lõppude lõpuks oleme me kõik vaid inimesed. Mure on pigem selle üle, et kas võib tegu olla - ei taha sellele mõeldagi - mõne eakusega avalduva või kaasas käiva psühhiaatrilise haigusega? Alguses sellele ei mõtelnud, kuid nüüd olen üha rohkem mõtlema hakanud, sest ei suuda sellisest muutusest aru saada. suhtumise muutuse põhjus on meie perele senini teadmata, tädi keeldub meie perega suhtlemast. Kuna meil ei ole väga palju sugulasi järel, eriti selliseid sugulasi, kellega nii soojad suhted olnud, olen jätkuvalt oma tädi pärast mures.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Võtke ühendust elukohajärgse sotsiaaltöötajaga - nad selgitavad välja probleemi olemuse ja ei jäta ka haiguse varianti vaateväljast eemale.
Haiguse vairant olemas. Head ravimid ka olemas. Ravimeid saab anda psühhiaater.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet