Tugevad südamelöögid 27.12.19 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Mul selline mure, et päevas on vähemalt korra selline pikem periood, kus tunnen füüsiliselt rinnus oma südamelööke. Pulss on tavaliselt normis, kuid mõnikord peksab kiiremini. Hetkel on mul ärevushäire diagnoos ja püsivad sümtomid on ajaga muutunud. Käisin murega arsti juures, tehti EKG, mis näitas, et südamega on kõik korras. Siiski tunnen pidevat hirmu, et ehk on ikka midagi viga ja lausa kardan iga päev neid hetki, kui süda jälle kõvasti rinnus taob, sest see on väga ebameeldiv ja paha hakkab lausa. See võib kesta tunde. Kaela pealt pulssi katsudes tunnen väga tugevasti väljaulatuvaid lööke, samamoodi rinnus. Vahel on vasak rind füüsiliselt peale seda valus ka. Kas see on tõesti ärevusega seotud ja mingil ajal isemööduv või peaks seda ikka põhjalikumalt uurima minema? Kuidas sellega toime tulla, seda leevendada? Suur hirm on koguaeg, et midagi on korrast ära.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Psüühika ja kehaline tegevus (ka südametegevus) on omavahel tihedas seoses ja tundehellad inimesed tunnevad seda kordi sagedamini. Lahendusteks on kaks rada.
Esiteks. Kõik mis psüühikat tugevdab ja rahunemist-lõõgastumist tagab - soovitav. vt varasemaid soovitusi, leia endale sobilik ja harjuta.
Teiseks. Jalutuskäigud, ...kehaline aktiivsus. Paraneb kehaline tervis (mis praegu ei ole haige) ja enesetunne.
Vähem mõõta-kontrollida ja sportlik tegevus. Korralik uni. Optimism. Tervis on ju korras, isiksus heasüdamlik-tundehell.
Positiivse Pihtimise Päevik. See aitab.
Kõik saab korda, enesetunne paraneb.
Jüri O.-M. Ennet