Tavalisest suurem ravimiannus 17.11.19 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

Tarvitan antidepressanti Cipralex generaliseerunud ja sots. ärevuse raviks. Arst määras umb. 3 kuud tagasi doosiks 20mg 1x päevas.
Ravi on olnud pooltõhus, ei ole täielikult saanud ärevusest võitu. Viimane kord vastuvõtul mainis, et tulgu ma uuesti järgmine kord, siis vaatab edasi mida teha annab. Mainisin talle siis sama juttu, et ärevus on ikkagi alles, kui võtta 20mg.

Vahepeal olen ise uurimistööd teinud. Leidnud teadusartikleid-arstide kogemusi, kus ka suuremad doosid (nt 40 mg) leiavad kasutust ärevuse ravil. Pöördusin sama küsimusega ka teie poole mingi aeg tagasi siin kliinik.ee portaalis. Tänan vastamise eest! Nüüd olen ca 1 nädal võtnud omal initsiatiivil 40mg. Ütleme nii - see on see mõju, mida ma ootasin pikalt. Tunnen ennast tõesti väga hästi, parem kui 20mg.

Küsimus selles, et kui ma nüüd lähen tagasi visiidile nov lõpus ja ütlen, et võtan 40mg ja mulle see sobib, siis kuidas seda kuuri jätkata? Minu arst ütles, et 20mg on nagu väga palju, ma lihtsalt mõtlen, et äkki tema jaoks see doos on liiast. Tõesti - vähem võtta ma ei taha, polnud tolku.
Kas see on ok ja õigustatud, kui ma pean enda soovi kaitsmiseks viitama teistele arstidele, artiklitele jms?

Suured tänud Teile

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Farmakoloogias kasutatakse nn akna mõistet. Näiteks, on tuba ja aken. Kui annus liigselt väike, siis me ei ulatu aknani ja rohu toime praktiliselt olematu. Kui annus liigselt suur, siis ulatume juba kõrgemale aknast ja vajalik ravi jääb saamata. Ja akna mõõtmed ka võivad erinevad olla - kitsas aken, raskem doseerida.
Seega - vaja rohu annusega sattuda aknasse.
Printsiip - õige rohi ja õige annus (aknasse ulatuv) ja kui subjektiivselt hea, siis seda me soovimegi.
Teine printsiip - ravim on vaid 1/10, harjutused on 9/10. Seega - ravimi võtmisest üksi ei piisa.
Head harjutamist.
Jüri O.-M. Ennet