Sõbral on enesetapu mõtted tihtipeale ning otsib ka lohutust alkoholist. Ütles, et vajab abi. Kas oleks õige suunata ta Teie juurde vastuvõtule? 29.10.19 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Sõber tarbib alkoholi põhimõtteliselt igal õhtul pärast tööd. Elab üksi pärast elukaaslaaslasest lahkuminekut (ca 3 aastat tagasi). Tööl käib ilusti ning tööl ei joo, kuid õhtuti üksi kodus koguaeg.
Viimastel kuudel on tekkinud enesetapumõtteid, mida vihjamisi mainis. Saime jutule seoses sellega ning ütles, et vajab abi, kuid ei oska ise kuskile pöörduda. Ütles ka, et ta laseka end aidata.
Kas oleks mõeldav, et teda registreerida Teie vastuvõtule?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Minul vastuvõtte ei ole, on ainult haiglatöö.
Mida teha?
1) Alkoholile kohe range ei - ei ühtegi tilka. Esimesed nädalapäevad on raske, aga ega iga uus asi kohe ei olegi lillepidu.
2) Pingetest vajanemise võtted, harjutused, soovitused (vt eelnevad ja leia endale sobilikud).
3) Apteegi vabamüügist saab rahustavaid teesid. Melatoniin - aitab unerežiimi parandada. Korralik ja reeglipärane puhkus on vajaik. Puhkus taastab jõu.
4) Psüühika ja Somaatika (keha) on kaksikvennad - ühte mõjutades mõjutad ka teist. Terves kehas terve vaim (!) (psüühika, meeleolu, eluisu, töötegemise rõõm, elurõõm). Jalutuskäigud, käik- kerge sörkjooks-käik. Rõõmsalt, mitte kahe trenni järgselt kohe maailmarekordit püstitada (püstitategi, aga tervisekahjustamise rekordi). Peedu, ära peruta. Tasa sõuad, kaugele jõuad jt elutarkused on praegu asjakohased. Tegemist terisekõnni, hiljem veidi tervise-sörkjooksu vahel.
5) Elusihid paika. Minevik andis õpetunnid, nüüd vaja Elusihid paika panna, ja siis rõõmsameelselt sellel rajal edasi liikuda.
6) Esivanemad said hakkama (kainelt), saan ka Sina. Esivanemad ei võidelnud sellepäras vabadust, et Järglane end alkoholiga õigele rajale üritab upitada. Vale rada, viib kraavi, viib kiiresti matuserajale.
7) Positiivsete tegude päevik. iga päev - mida tegin uuele elurajale mineku huvides.
8) Sõbrakäsi julgustab, kaks pead ikkagi kaks.

Päevapealt karskuserajale minejaid on ca 1/4 abivajajaist, nüüd juba 20-25 a täiesti karsked, uuel elurajal.
Suutsid nemad, suudad ka sina!

OK! Olen Kaine!
Jüri O.-M. Ennet