Paranoia? 06.08.19 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Viimasel ajal ei ole ma saanud hästi enda toas magada. Võib-olla on asi selles, et muutsin oma voodi asukohta ja sattusin veesoone peale? Samas varem oli mul ka raskusi uinumisega. Kuid nüüd on see läinud hullemaks - mul on pidevalt selline tunne nagu keegi vaataks mind. See on ainult siis, kui on õhtu ja õues on pime.
Väiksena kartsin pimedust nii väga, et trepist üles minnes pidin jooksma. Paar aastat tagasi see tobe komme kadus kuid nüüd on see tagasi. Justkui on tunne nagu keegi oleks mu selja taga. Sama asi on ka õhtul ükskõik millisest ruumist väljumisel - selline tunne nagu keegi oleks ukse taga ja vaataks.
Minu toa mööbel on paigutatud nii, et ma ei näeks peeglit - millegipärast ma kardan peegleid ja lahtiseid kapiuksi. Selles "peeglifoobias" saan ma süüdistada tegelikult õudusfilme. Aga ma ei usu, et see kogu seda asja mõjutab.
Viimased päevad olen maganud diivanil ja isegi kui ma endiselt tunnen nagu keegi vaataks mind, suudan ma palju paremini magama jääda.
Kummaline on see, et ma tunnen niiviisi ainult oma kodus ja vahetevahel ka vanaema majas, aga kui ma olen kellelgi teisel külas, jään ma kohe magama.
Ma olen üritanud mõelda toredatele asjadele ja oma mõtteid sellest, et keegi mind jälgib, eemal hoida. Aga alati miski paneb mind silmi avama ja kontrollima, et kedagi poleks mu ümber.
Ma tõesti ei tea, mis minuga viimasel ajal toimub ja kas see on tavaline või ma peaksin midagi ette võtma. Aitäh!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Soe tee õhtul, hea ka rahustav tee apteegi vabamüügist või küsi Ema käest nõu.
Minu Palveharjtus (vt Enneti Palve), esimene samm - vabastab liigsetest pingetest, paraneb aju verevarustus, annab eneseusku ja tõstab enesehinnangut.
vt varasemaid - foobia valdkonna soovitused-harjutused on kasuks.
PÄEVIK - positiivsete asjade päevik, enesekiitmine! Asja eest, muidugi!
Kehalised harjutused: jalutuskäigud...sport on kasuks. Treenitud kehas on ka tervem-enesekindlam, julgem ja eneseusku rohkelt omav psüühika.
Igast murest saab üle!
Õuduka-filmid jäägu minevikku!
Jüri O.-M. Ennet