raske depressioon 26.03.02 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere tohtrionu!

Minu 30 aastane sõbranna on jälle raskes depressioonis ja tundub, et asi ei parane sugugi. Ta on ka varem mitmel korral selle hädaga kimpus olnud ja mõned korrad ka Tallinna psühhiaatriahaiglas ravil käinud. Kuid asi kipub korduma ja sõbranna ise on üsna minnalaskmis meeleolus. Ise ütleb,et depressiooni põhjusteks on toimetulematus tööga ja seltskonna ning poisssõbra puudumine. Olukorra teevad eriti hulluks veel sõbranna 70 aastased vanemad, kes olukorrale ainult kaasa halavad ja täiskasvanud tütrekest nunnutavad (kõik elavad koos).

Öelge palun kuidas toetada sõbrannat sellises situatsioonis ja kas ning kuidas leida lahendus. Sõbranna ise väidab, et see ongi nüüd tema saatus, mis jääb kogu eluks korduma.Ise abi ei otsi ega lahendust leida ei püüa.

Ette tänades

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Saatus e. Elu avab meile need väravad, millesse usume ning mille poole aktiivselt püüdleme. Et Sõbrannal (ükskõik kellel) hingeseisund paremaks läheks, selleks on vaja midagi muuta, probleemiga aktiivselt tegutseda, oma hingejõule teadjameeste oskused abiks võtta. Soovitused: 1) psühhiaatri abiga ning arstirohtude toel põhimeeleolu korda seada, 2) muuta töökorraldust, töö-ja puhkerezhiimi või vajadusel töökohta, 3) seltsisuhteid ning lähisuhteid saab tekkida ning tekitada vaid suheldes. ( "Tagasihoidlikule kassile hiir sülle ei jookse!"), 4) vanematekodust on aeg välja lennata, s.o. lähisuhte osas iseseivuda. Depressioon on ravitav, suhtlemine õpitav, tööasjad korraldatavad. Alustage psühhiaatrist! Tegudele aktiivsust soovides Jüri O.-M. Ennet