Ärevus, paanikahäire agarofoobiaga 30.06.19 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, dr Ennet!

Minul algasid paanikahood ca 2 kuud tagasi. Arenesid paari nädala jooksul nii kaugele, et elasin hirmuga uute hoogude ees nii väljaspool kodu, tööl kui ka kodus. Lõpuks otsustasin minna vanematekoju, kus lihtsalt plahvatasin a valasin kõik vanematele välja. Aitas ka vestlemine emaga, kel kunagi esinenud öised paanikahood, kuid saanud neist abi eneseabivõtetega). Hakkasin end seal tundma turvaliselt. Viisin mõtted mujale aiatöödega ning tasapisi hakkasin tutvuma kirjandusega - järk-järgult ennast hirmutavatesse olukordadesse tagasi panema ja iga korraga järjest rohkem, nii et kuu aja jooksul käisin juba uuesti tööl, liikusin iseseisvalt linna peal, käisin isegi Tartus 2-päevasel koolitusel (jah, mõnetine ebamugavus püsis ja eeinevad kehalised sümptomid tekitasid tunnet, et võib tekkida uus hoog, aga pos. mõtlemise ja hing. harjutustega suutsin oma ärevust vähendada ja alla suruda (lisaks õhtune rituaal jooga, meditatsioon une parandamiseks) ja iga edusammuga sain nii suure positiivse elamuse.

Siis aga tuli töö poolt kohustus sõita tööreisile Hispaaniasse. Sisetunne küll ütles, et natuke liiga vara veel, kuid olin kui sundolukorras. Harjutasin end selle mõttega ja elasin edukalt üle lennureisi ( olin ausalt öeldes väga õnnelik selle õnnestumise üle). Läksin kolleega linna peale, kui järsku tekkis tasakaaluhäire ja tundsin, et hakjab jälle paanija tekkima. Tegin harjutusi ja lootsin, et magamine aitab, kuid öösel magada ei saanud. Kerisin ennast jälle üles, et võõras riigis ja koju turvalisse keskkonda kohe naasta polnud võimalik, ees ootamas konverents, avalikud kohad ja tagasilend. Iga päevaga läks turvalisi kohti järjest vähemaks, kuni olin juba hoo kartuses ka üksi hotellitoas. Asi kulmineerus sellega, et tagasi Eestisse olin lõpuks võimeline tulema ainult kohaliku arsti poolt ordineeritud Xanax-i abil (kuna kangekaelsena ei ma reisile kaasa ei unerohtu ega rahustit).

Tunnen, et olen tagasi sügavamas augus kui enne. Ärevus ja kehalised kaebused ööpäevaringselt. llma Xanax-i abita nagu ei suudagi enam olla ja ennast kokku võtta või isegi kodus ennast turvaliselt tunda (kohalik arst küll ütles, et võta julgelt 3x päevas esialgu, kuid olen praegu võtnud siiski vaid siis, kui ärevust enam välja ei kannata, magamata). Hirm on nii suur, et nüüd saab minust veel ka Xanax-i sõltlane ühe lolluse tõttu ja kõik tehtud edusammud luhtusid..tundub, nagu pingelangust ja turvatunnet (nagu varasemalt nt vanemate juures, kus viibin ka praegu) ei saabugi..Kas oskate soovitada, kuidas edasi toimida?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Sisepingeid tekib rohkem kui neist vabaneda suudame. Siit siis emotsionaalsed, psüühilised, kehalised ja sotsiaalsed häired-hirmud, ootusärevus. Kujuneb negatiivne tingitud refleks e tingitus (teatud olukorrad-situatsioonid vallandavad - aitavad vallandada - järgnevat ärevushoogu.
Tegude valdkonnad:
a) mis ärevusi liigselt tekitab ja millist heaoluvaldkonda häirib. Muudame harjutamiste-treeningutega need valdkonnad tugevamaks (varblasele raske - kotkale kerge). Muutume kotkaks.
b) Pingetest vabanemise võtted (kehaline aktiivsus ja selle kaudu, korralik puhkus ja relax-hetked, psühhoregulatsiooni varaaidas hulgi võtteid).
c) nn karastamise printsiip (nagu talisupleja- alul mõte on valmis ja soovib, siis keha samm-sammult olukorraga harjutada. Kahe-kolme kuu pärast ongi vaim ja keha valmis. Sama ka ärevuse olukordadega Karastumine. Karastumine vaimselt ja kujutluste tasandil ja siis lisandub ka reaalsete olukordade rakendamine.
d) Abitabletiks sobib hästi validool 1/2 tabl korraga. Xanax jääb veel ootele.
e) Olukord nagu valgusfoori punase tule ees - tore, et märku andis - Midagi on vaja muuta, tervis andis mulle märku - miline rõõm, et märku andis - et mul on võimalus mitmes valdkonnas enda tervist tugevdada, enda eluviisi muuta.
f) Tabl annab 1/10, harjutused 9/10 tulemit.
g) Treener õpetab, trenni peab sportlane ikka ise tegema.
vt varasemaid. Mina teen oma harjutust juba aastakümneid - toimib. Muidu ma ju ei teeks.
Head harjutamist ja optimismi. Harjutamine teeb tugevaks.
Jüri O.-M. Ennet