Motivatsioon, keskendumine, ärevus 27.05.19 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere

Olen 32-aastane meesterahvas. Probleemiks on mul olnud krooniline ärevus erinevates sotsiaalsetes situatsioonides (diagnoos generaliseerunud ärevushäire). Käisin psühhiaatri juures vastuvõtul umbes 2. kuud tagasi, kes kirjutas selleks välja paroksetiini (1x päevas 20mg). Tõesti - ärevus on justkui vitsaga pühitud. Esimesed nädalad olin väga vaimustuses, et nüüd on kõik probleemid lahendatud. Siis aga hakkasid ilmnema muud nähud - absoluutne suutmatus tööl keskenduda, motivatsioon 0, loidus, seksuaalne düsfunktsioon. Kuna igapäevaselt tegelen intensiivse mõttetööga (juhtimisnõustaja), siis taoline olukord on hakanud tõsiselt segama tööelu. Pöördusin 2-nädalat tagasi uuesti psühhiaatri juurde eelpool mainitud muredega, kes kirjutas lisaks välja bupropiooni (1x päevas 150mg). Antud ravim on väga hästi mõjunud - tekitanud mõnusa toonuse, andnud rõõmsameelsust, seksuaalne düsfunktsioon on läinud väiksemaks, meeleolu on hea. Võiks õelda, et taoline kombinatsioon (paroksetiin+bupropioon) on imeline, kuid on üks aga - motivatsioonipuudus, tähelepanupuudulikkus on jätkuvalt alles, isegi rohkem kui varem.

1) Kas on võimalik, et eksisteeribki ADHD lisaks ärevusele (viimane nüüd on kontrolli all tänu paroksetiinile)? Kui järgi mõelda, siis on olnud eluaeg probleemid tähelepanuga, eriti sotsiaalsetes situatsioonides (nt ei suuda inimeste kõne sisu jälgida enamus ajast). Nüüdsest ka olukordades, kus olen üksi omaette st. tööl arvutit lugedes. Kahtlustan, et on jäänud ADHD diagnoosimata, olen sellega senimaani kuidagi hakkama saanud.
Mainin ära, et olen varasemalt aastaid käinud kõneprobleemide (kogelus) ja madala enesehinnangu teemadega psühholoogi juures. Teismelisena (15. aastane) Rapla haiglas psühhiaatri juures ärevuse osas (lühiajaline Xanaxi ravi).

2) Kas bupropiooni suurendamine 300mg'le päevas võiks vähendada ADHD tunnuseid? Olen internetist lugedes saanud aru, et bupropioon peaks vähendada ADHD'd teatud määral.

3) Kas SSRI (paroksetiin) asendamine SNRI antidepressandiga võiks aidata vähendada nii ärevust KUI KA suurendada fookust, motivatsiooni? Kui jah, siis milline SNRI oleks parim?

4) Internetist lugedes selgus, et bupropiooniga põhimõtteliselt sarnased (NDRI) on põhilised ADHD stimulandid (concerta, ritalin jt). Saan aru, et tegu eelkõige noorukite raviks mõeldud ravimitega. Kas antud ravimite kasutamine on täiskasvanutel õigustatud? Tunne on, et psühhiaater võib vaadata mind veidralt kui mainin, et soovin nt. Concertat lühiajaliselt katsetada.

Ette tänades Teie vastuse eest

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Õige ravim ja õiged annused teie jaoks. Ravimid on head, annusega võite "mängida. Need Ritaliinid jms - unustage ära.
2) ravim on abivahend, muud tegemised-harjutused on põhivahend. Siin kaks rada:
a) ravim koos Harjutusega - kujundada välja nn Enneti rituaal (kodus tehes panete enda nime, et hoolsamini teha). Vt otsinguga eelnevatest soovitustest. Idee tuleneb tingitud refleksi e. tingituse kujundamisest. Ivan Pavlovil oli liha-lamp põlema, liha-lamp põlema. Kuu-poolteist hiljem liha ei, lambi sisselülimisel organism (koer) reageeris nagu oleks saanud liha. Meie variandis - organism harjutust tehes reageerib nagu oleks saanud arstirohtu!.
b) Harjutused. Soovitan enda Palveharjutuse esimest sammu (vt Enneti Palve) - seda teha kindlasti rohu võtmise järgselt, aga ka vajadusel (enda rahustamiseks, pingete maandamiseks) ka teistel aegadel päeva jooksul. Mina teen seda ka Kindlasti õhtul enne unevoodisse minekut.
3) Arstirohi - 1/10, Harjutused, tingitus - 9/10 ravitähtsusest.
Päevik (nagu sportlastel) ja Harjutused.
4) Ja siis Uus Eluhoiak, uues helistikus elamine. Meie komistuskivideks on ühiskonnaelu tühisused - meie Esivanemad ei võidelnud ju selleks sajandeid vabadust, et üksteist psühhotraumeerida, meedia"uudistega" mürgitada, et koosmeelt lõhkuda, koostööd segada!
Saate hakkama!
Tegutsege ja aidake lähedasi, ligimest.
Jüri O.-M. Ennet