Antidepressantide vahetamine 21.02.19 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, kasutasin Mirtazapin depressanti umbes 5 kuud, sümptomid (ärevushäire, väike depressioon) kadusid nädalaga ja kõik oli hästi, kuni 5ndal kuul hakkasid sümptomid tagasi tulema. Arsti soovitusel alustasin
Escitalopram depressandiga, jättes ära järk-järgult (nädal pool ja teine nädal veerand) Mirtazapini. Nüüd tundub, et olen alguses tagasi, ühtegi muutust enam ei näe, seis endine, nagu enne rohtude võtmist, kohati isegi hullem. Escitaloprami olen võtnud nüüd kuu aega ja teist rohtu enam ei võta kuskil 2nädalat, kas need võivad olla nö võõrutusnähud ühest ravimist ja teine ei ole lihtsalt veel hakanud toimima? Alguses nädal umbes polnud midagi hullu, nüüd kuskil peale teist nädalat ärajätmisest on palju kehvem.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Rohi peab suhteliselt ruttu toimet avaldama, ei pea eelnevalt nädalate viisi vaevlema. Mina valin arstirohu selle printsiibi järgi.
2) Mirtazapin hakkab kohe toimima (teil see nii ka oli, toime juba nädalaga oli v.hea). Escitalopram vajab subjektiivse tunde paranemiseks nö soojendusperioodi (nädal-kaks).
3) Ainult tabletineelamisega probleemi ei lahenda!!! Vaja on teha harjutusi, elukorraldust muuta. vt varasemad - soovitusi hulgi.
4) Teadmisest üksi ei piisa, neid soovitusi (mis teile meeldivad) tuleb ka rakendada.
Kui teame, aga ei rakenda, siis oleme nagu Ohmu.
5) Ohmu ei kasuta oma võimalusi, neid ju sotsiaalseid, somaatilisi, psüühilisi, emotsionaalseid ja eetilis-ideaalseid. Ohmu ei otsi endas Geeniust - geeniuse-talendi nabanöör meis kõigis - see vaja leida ja seda kasutada.
vt varasemad.
Jüri O.-M. Ennet