Rinnus valu 07.01.19 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on selling probleem,et ma ei tea kas nyyd mul on midagi viga vöi on see seotud mu närvidega
Mul on tegelikult natuke skolioosi ka aga mitte just nii et peaks mingeid tugevaid symptome andma
Nimelt mul on valu rinnus rindkeres ,seljas ja kylgedel .
Alguses arvasin et köht a kuna vötan gavesconi ka siis mingit effekti pole.
Nsaid ravimeid ei saa vötta ja jääb yle paracetamol
Ega ta eriti ei aita
Istudes nagu pressib köik ja tekib nagu öhupuudus ja ajan end närvi veel rohkem
Pikali olles ka valutab köik
Parim on kui pysti olla ja midagi teha
Mul on natuke ärevust ka tunnistan seda
Loen raamatuid ja YritAn mediteerida a Ei ole veel näind tulemust
Samas fyysilist sporti ma eriti teha ei saa ka sest mul on diagnoositud IST(inappropriate sinus tachycardia )Eesti k vast mitte sobilik tahhykardia,kus pulss läheb körgeks kuni 200 ilma pöhjuseta
Tihti on seda hommikuti kui ärkan eriti kui ärkan valuga rinnus sternumis ja rindkeres
Vahest vötan betablokaadi kui pulss alla ei lähe aga seda on harva ,ikka ise tuleb alla.
Ma ei tea enam mida teha
Yks ytleb et närvidest see köik valu tekkind
Teine ytl et rindkere inflammation
Kolmas ytl et hypochondric kuna käin arstil pidevalt
Ma ei Tea mida teha mis harjutusi kuidas vabaneda sellest ebameeldivast valust
Sooja dushi teen a ei aita eriti
Mees teeb massazi ,natuke parem a kui istun vöi pikali siis hakka sama jama jälle peale
Ausalt öelda väsind juba sellest
Kas töesti rindkere pöletik mis iganes vöib tekitada sellist valu ja öhupuudust?
Ekg on korras ,analyysid korras v.a ferritin a raua tablette ei saa vötta kuna köht hakka valutama ja maohape körvetab siis rinnakus
Kas on mingeid harjutusi kuidas parandada oma fyysist?
Ma arvan et ise oma istumisega diivanil olen endale nyyd suure probleemi tekitand ja rindkere selg selgroog ja sternum kannatada saand
Kuidas maandada pingeid ?
Kuidas sellest ärevusest veel lahti saada ?hommik ärkan köik valutab paha tuju ja masendus
Väljas ei käi palju ka
Olen koduperenaine kasvatan lapsi ja see stressi ei tekita yldse
Ma ei saagi aru millest see ärevus ja stress nagu tekkind viimasel ajal?
Vöi mötlen ma yle asju kuna tahhykardia ja see valu ja abi kuskilt ei saa ?Eks hirm on vahest kui puls 180 jne
Miks ma ei suuda olla rahulik,miks ma muretsen pidevalt oma tervise yle ,mul hea mees kes aitab ,lapsed armsad rahulikud ja aitavad mind ,millestki puudust mul pole ,naeru ka palju kodus jne aga vot hirm ja mure on see mis tekitab mulle ärevust ,vahest ei julge ma väljagi minna ,lihtsalt olen voodis ja köik

Palun olge nii hea ja vastake
Suur tänu ja köike head soovides

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Probleeme mitmel tasandil, sellest tuleneb ka olukorra parandamise mitmeid võimalusi. Need probleemid omavahel seotud.
1) südamest tingitud valud rindkeres - stenokardia. See südame enda verevarustusest tingitud või/ja stressist. Valud tulevad füüsilisest pingutused ja närvipingetest esile.
2) südame rütmihäired, rütm kõrgeks - tahhükardia. Siin vaja kardioloogi poolsed uuringud ja ravi.
3) vererõhu probleemid.
Kõike eelnevat aitab levendada-kõrvaldada stressi maandamine, pingetest vabanemine, piisav öine puhkus ja päevased puhkepausid. Kehakaalu normaliseerumine (kui ta suurenenud on).
Skolioos võib ka oma mõju avaldada - siin vajalikud ravivõimlemise harjutused võimlemismatil, ettevaatlikult seal end lõõgastada, rahuneda, et lülisammas õige asendi suunal läheks.
Arstirohud, ka valuvaigistid, suuresti isikupärased. Koostöös raviarstiga leida õiged rohud.
Arstirohi on vaid üks sekkusmise võimalusi, harjutused olgu domineerivad.
Päevik ja oma kogemused kirja, et saadud kogemust rakendada saate ja korduvalt sama reha peale ei astuks.
(Nagu sportlase treeningpäevik abiliseks).

Sekkumised seega: süda ja stenokardia, süda ja rütmihäired, vererõhuga seonduvad probleemid, lülisamba (selgroo, ülikoolis seda ei lubatud kasutada) nn ravivõimlemine, stressi maandamine, puhkus, kehakaal, Päevik.

Valu on informaator ja kui me liigselt vaid valuvaigistite peal tegutseme, siis võime endale kahju teha - olukorra olemus - põhjused - jäävad nagu varju.
Rõõmsameelset tegutsemist!
Jüri O.-M. Ennet