Psühhosomaatilised valud? 14.03.18 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Mind huvitab psühhosomaatika teema. Nimelt on mul umbes kuu aega vahelduva eduga vasak jalg valutanud. Perearst arvas, et seos on seljaga, kuid alaselja röntgen oli korras. Tehti ka vereanalüüs, põletikunäit ja B12 olid samuti korras. Mõnel päeval ei ole väga hull, kuid tihti pean käsimüügi valuvaigiteid võtma. Lisaks jalavalule on enesetunne viimasel ajal üleüldiselt kehv - nõrkus, hirm (olen suutnud endale kõikvõimalikud halvad haigused külge diagnoosida ja sellest tulenevalt olen pidevalt poolenisti paanikas), vasak käsi valutab samuti aeg-ajalt, tükitunne kurgus, üla- ja alaseljavalud, reaalsustaju on kuidagi nihkes (nagu vaataks ennast kõrvalt vms, raske seletada)....Vahepeal tundub, nagu oleks terve keha haige jne. Kokkuvõttes huvitabki mind, kas aju on võimeline erinevaid valuaistinguid suvalistes kehapiirkondades tegeliku põhjuseta tekitama või peaksin siiski paluma jalale põhjalikumaid uuringuid? Perearst soovitas magneesiumit ja spordisalvi. Lisaks veel üks rumal küsimus, kas kilpnäärmeprobleemid on pärilikud ja kas see võib kuidagi seotud olla? Olen väga mures ja ei oska kuhugi pöörduda, kuna olen kahevahel - kas mul on päriselt midagi tõsist viga või teeb aju trikke. Suur tänu vastuse eest juba ette!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Psühho-somaatika (stress tekitab kehalisi häireid) ja Somato-psüühiline (terves kehas terve vaim) on ju tuntud tõed. Kui me seda teame, siis vaja rakendada.
1) Psühhoregulatsioon (ka minu Palve),
2) Relaks harjtused, eriti hea on nn tite-siputused: selili ja siis jäsemed ükshaaval läbi raputada, hiljem juba kõik neli ja korraga. Mõnuga.
3) Mg on hea, min.vesi Borjomi on hea, saun on hea, massaaž on hea jne.
Milline on töö iseloom - püstijalu, siis seda siputust ka päeval teha.
Igal inimesel eelsoodumus mingiks häireks, halvad elukombed ja siis nad "avanevad" e haigus ilmneb.
Õpetussõnad.
Kui inimesel on kaebusi, siis peab ta rõõmu tundma, et organism on olulise signaali andnud, signaali – midagi on vaja muuta enda hingeelus, meelteilmas e psüühikas, somaatilises e kehalises tegevuses või siis sotsiaalses elukorralduses.
Loomulikult on vaja siis muuta ka vaimusfääri e eluviisi ja väärtushinnanguid.
Kui valgusfooris on punane, siis me ju ka peaksime rõõmsad olema, et vajaliku teate saime, et samal viisil edasi ei kihuta.
Seega: rõõm infost, leida lahendused (ise või spetsialisti abiga) ja tegutseda. Seda kõike – Rõõmuga.
Kõik saab korda!
Jüri O.-M. Ennet